خريد بک لينک
خريد سکه ساکر
home theater in Los Angeles
فلنج
Barabas Ropa de hombre
مرکز مقالات پیامبر اکرم (ص)
تاريخ : 18 تير 1396 | <-PostTime-> | نویسنده : علی | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله در مورد آب پنير تحت pdf دارای 65 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله در مورد آب پنير تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله در مورد آب پنير تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله در مورد آب پنير تحت pdf :

آب پنیر

مقدمه
تعریف: آب پنیر whey بخش آبكی و جدا شده از شیر است كه معمولا بر اثر اضافه كردن اسید، حرارت دادن یا انعقاد مایع پنیری بدست می‌آید. این ماده غیر شفاف و رنگ آن زرد مایل به سبز است. براساس تعریف ارائه شده توسط فدراسیون بین المللی محصولات لبنی (IDF) تعریف پنیر بصورت زیر آمده است: « پنیر فراورده ای است تخمیری یا تخمیر نشده كه بدنبال انعقاد شیر كامل، پس چرخ و مخلوط این مواد بدست می‌آید و حداقل ماده خشك آن 24% است و قسمت جدا شده از آن آب پنیر نامیده می‌شود».

در واقع پنیر از فاز امولسیون ( چربی) و سوسپانسیون مسیلی تشكیل می‌شود. این فاز در برگیرنده مواد محلول در چربی مانند ویتامین‌ها و مواد كلوئیدی همراه با كازئین است در حالیكه آب پنیر شامل فاز محلول شیر است و عمدتا حاوی لاكتوز، پروتئین یا پروتئین محلول یا پروتئین آب پنیر، مواد معدنی محلول، اسیدهای آلی و ویتامین و آنزیم است.
كل ماده جامد آب پنیر معمولا بین 5/6-6 % و BOD آن 32000 یا بیشتر می‌باشد. تركیبات آب پنیر در جدول زیر آمده است:

جدول 1-1 تركیبات تقریبی آب پنیر ( درصد)
تركیبات آب پنیر حاصل از تولید پنیر
ماده خشك كل
آب
چربی
پروتئین
نیتروژن غیر پروتئینی ( NPN)
لاكتوز
خاكستر ( مواد معدنی)
كلسیم
فسفر
سدیم
پتاسیم
كلر
اسیدلاكتیك 4/6
6/93
05/0
55/0
18/0
8/4

5/0
043/0
04/0
05/0
16/0

11/0
05/0

در حدود 30 سال پیش آب پنیر در اروپا و آمریكا بعنوان ضایعات به فاضلاب منتقل می‌شد در صورتیكه می‌تواند برای تغذیه دام و انسان استفاده شود. در سالهای 1973 میلادی با استفاده از تكنولوژی پیشرفته UF و اسمز معكوس آب پنیر در صنایع غذایی، دارو سازی و صنایع شیمیایی كاربرد یافته كه عبارتد از:
1- تغلیظ نمودن آب پنیر 2- جدسازی اجزا و تركیبات شیمیایی آب پنیر
آب پنیر یكی از بزرگترین منابع پروتئین غذایی بوده كه هنوز بطور وسیعی خارج از چرخه مصرف انسانی قرار دارد. مقدار تولید آب پنیر در دنیا در سال 1990 تقریبا 120 میلیون تن بوده این مقدار حاوی 7/0 میلیون تن پروتئین با ارزش نسبی بالا است، كه برابر پروتئین موجود در تقریبا 2 میلیون تن سویا می‌باشد. در حالیكه هنوز بسیاری از مردم جهان از كمبود مزمن پروتئن رنج می‌برند. از كل این مقدار پروتئین سهم قابل توجه به صورت دور ریز فاضلابی به هدر می‌رود. سهم دور ریز فاضلابی آب پنیر در سال 1990-1989 میلادی 50 درصد بوده است.
جدول زیر مقایسه مقدار تولید آب پنیر و شیر در ایران و جهان را نشان می‌دهد.
جدول 2-1 مقدار تولید آب پنیر در ایران ( میلیون تن)

شیر در دنیا آب پنیر در دنیا شیر در ایران آب پنیر در ایران

1980
1982
1984
1986
19878

1993
1997
2000 460
5/483
4/500
510
516
512

529
560 583/11
843/11
749/12

154/13
990/13
5/15
42/17
812/17 61/

2
83/2
52/3

91/4
10/4
35/4
2/4
5/4 21/1
3/1
32/1
48/1
62/1
72/1
74/1
76/1

نخستین استفاده از آب پنیر در تغذیه حیوانات شد و زمانی بود كه انسان متوجه شد كه نگهداری شیر گرم در پوست تازه گوسفند یا بز باعث می‌شود دلمه و آب پنیر بوجود آید، بز و گوسفند تقریبا 5000 سال پیش از میلاد در بین النهرین اهلی شده اند و از همان زمان دلمه شیر بصورت غذای اصلی استان در آمده پس آب پنیر را در دیگ‌های مسی می‌جوشاندند و از آن یك ماده جامد بدست آمد. این هنر هنوز هم در مناطقی از جهان كه چادرنشینان زندگی می‌كنند رواج دارد.
جوانان و سالخوردگان، در مناطقی كه آب پنیر به وفور یافت می‌شد از حمام آب پنیر به منظور برطرف كردن چین و چروك‌ها و نرم كردن پوست بطور یكسان لذت می‌بردند. با وجود این بشر آب پنیر را بعنوان یك عامل نشاط بخش تلقی نمی‌كرد بلكه جنبه‌های

درمانی هم داشت. استفاده از آب پنیر بصورت كامل در تغذیه انسان به خصوص به منظور درمان بیماریهای مختلف به یونانیان باستان نسبت داده می‌شود. بقراط در سال 460 قبل از میلاد مسیح از آب پنیر برای درمان بیمارهای مختلف توسط پزشكان تجویز شده است. در اواسط قرن 19 با تاسیس بیش از 400 محل عرضه آب پنیر در غرب اروپا در مان با آب پنیر به سطح وسیعی گسترش پیدا كرده است. طی دهه 1940 در اروپای مركزی با تجویز خوراكی آب پنیر حداكثر 150 گرم در
در حال حاضر تكنولوژی به سمتی پیش می‌رود كه آب پنیر را برای ساخت انواع محصولات جدید و با جایگزینی آن با تركیبات گران قیمت مورد استفاده قرار می‌دهند. در عصر حاضر آب پنیر بطور مستقیم و بعنوان یك غذا كمتر مصرف می‌گردد در حالیكه آب پنیر سیال سرشار از مواد غذایی است و در آن تقریبا 52 درصد مواد غذایی شیركامل بكار رفته برای تهیه پنیر و 73 درصد مواد

غذایی شیر پس چرخ وجود دارد. ولی علی رغم این همه مواد غذایی موجود در آب پنیر و تعادل متناسب آنها مسئله پر هزینه نگهداری و گاه خنثی كردن آب پنیر است. آب پنیر باید به محض جمع آوری در اولین فرصت ممكنه تحت فرایند قرار گیرد. زیرا تركیبات و دمای آن شرایط مناسب رشد و تكثیر سریع باكتریها را فراهم می‌آورد. در صورت عدم انجام عملیات حرارتی باید آن را به سرعت تا دمای تقریبا 5 درجه سانتی گراد خنك نمود، سرما باعث توقف رشد باكتریها می‌گردد.
در نمودار 1-1 نمونه ای از كاربردهای آب پنیر را مشاهده می‌كنید.
نمودار 2-1 فرایندهای قابل انجام بر روی آب پنیر را نشان می‌دهد.

انواع آب پنیر
برحسب اینكه شیر از چه دامی‌بدست می‌اید، چه نوع پنیری تولید شود و تغییرات فرایند چگونه باشد طبقه بندی‌های گوناگونی از آب پنیر بدست خواهد آمد كه یك نوع آن مبتنی بر قدرت اسیدی آب پنیر به شرح زیر می‌باشد:
آب پنیر شیرین
با قدرت اسیدی قابل تیتر كردن 2/0-1/0 برحسب اسید لاكتیك و pH برابر 8/5 تا 6/6 می‌باشد. این آب پنیر در واقع از پنیرهایی كه توسط آنزیم مابه پنیر ( رنت) منعقد شده اند بدست می‌آید و معمولا pH آن بالاتر از 5 بوده و مقدار كلسیم موجود در آن ناچیز می‌باشد.
آب پنیر اسیدی متوسط:

با قدرت اسیدی قابل تیتر كردن برابر 4/0-2/ 0و PH برابر 5 تا 8/5
آب پنیر اسیدی:
با قدرت اسیدی قابل تیتر كردن برابر 4/ 0تا 6/0 و PH برابر 4 تا 5
آب پنیر اسیدی كه در فرایند رسوب دادن كازئین بكمك اسید لاكتیك، كلریدریك و سولفوریك حاصل می‌شود، اثرات مهم و تعیین كننده ای بر روی حلالیت تركیبات معدنی در آب پنیر دارد.
هر نوع پنیر نوع ویژه ای آب پنیر با قدرت اسیدی معین و pH مشخص تولید می‌كند به جدول 1-2 انواعی از آب پنیرهای بدست آمده از پنیر‌های مختلف مانند چدار، امانال، گرویر، ادام و گورا با یكدیگر مقایسه شده اند و مشخص می‌شود كه در آب پنیر شان فقط مقدار كمی‌اسید وجود دارد مگر آنكه آب پنیر حاصل از آنها بطور نامطلوبی حمل یاانبار شود. ولی در مورد سایر پنیر‌های مایع پنیری مانند

كامبرت و Picled White نسبتا مقدار اسید آب پنیر شان بالاست. عصاره مایه پنیر كازئین آب پنیری تولید می‌كند كه اصولا عاری از اسیدلاكتیك توسعه یافته است. آب پنیر اسیدی سیال بدست آمده از پنیر كاتیج بعنوان یك منبع غذایی برای انسان كمتر پذیرفته شده است. زیرا اسید لاكتیك آن بالا و خشك كردن آن نیز با مشكلاتی همراه است.
تركیب و ماهیت انواع آب پنیر

پودر آب پنیر استاندارد، سرشار از لاكتوز، پروتئین كل و مواد معدنی است. در مقایسه با پودر حاصل از آب پنیر شیرین پودر بدست آمده از آب پنیر اسیدی دارای لستین كمتر ولی اسید لاكتیك، فسفر، كلسیم، روی، آهن، و مس بیشتری است. كوشش‌های زیادی شده است كه بكمك NaoH اسید لاكتیك را در پور آب پنیر اسیدی خنثی سازند اما این كار توصیه نمی‌شود زیرا پر هزینه است و مقادیر زیادی یون سدیم را در زنجیره غذایی وارد می‌كند. مثلا خنثی كردن بخشی از آب پنیر اسیدی با NaoH و رساندن pH آن به 2/5 باعث می‌شود كه سطح سدیم در محصول به میزان 55% بیشتر از یك پودر خنثی نشده به میزان 100% بیشتر از پودر شیر پس چرخ برسد. همچنین خصوصیات عامل اسیدی و رایحه آن با NaoH بطور معكوس تغییر پیدا می‌كند. اگر مراقبتهای قبلی و خشك كردن آب پنیر به شكل مناسب انجام شود نیاز به خنثی كردن آب پنیر غلیظ شده از بین می‌رود.
آمینواسیدهای آزاد و پپتیدهای قابل حل، در سطح قابل توجهی در پودر آب پنیر وجود دارند و میزان آنها در پورد آب پنیر اسیدی بیشتر است ( جدول 2-2) این گونه تركیبات نیتروژنی غیر پروتئینی از شیر كازئین، پروتئین قابل حل عصاره مایه پنیر و یاخته‌های میكروبی مشتق می‌گردند و به آب پنیر سیال وارد می‌شوند و تأثیر بالقوه و مهمی‌بر رایحه و سودمندی محصول دارند.

پروتئین‌های آب پنیر
به تركیبات پروتئینی كه بعد از رسوب كازئین در حضور اسید یا رنین، در آب پنیر باقی می‌مانند، پروتئین محلول یا پروتئین آب پنیر می‌گویند. این پروتئین‌ها از نوع كروی بوده، در مقابل آنزیم مقاوم می‌باشند و در مقایسه با كازئین دارای حالت میسلی نیستند.
ساختار پروتئین نوع دوم و سوم دارند كه موجب افزایش حساسیت پذیری آنها نسبت به دناتوراسیون حرارتی می‌گردد. پروتئین‌های آب پنیر شامل:
بتا لاكتوگلوبولین ایمنوگلوبولین‌ها لاكتوز فرین
آلفا لاكتوآلبومین پروتئوز پپتون مواد ازته غیر پروتئینی
بتا لاكتوگلوبولین مهمترین پروتئین آب پنیر است و در فرایندهای جدا سازی و استفاده از پروتئین‌

ها دارای مهمترین نقش می‌باشد. مهمترین نوع آن، نوع A است كه در pH خنثی یك دیمر تشكیل می‌دهد. این پروتئین در برابر حرارت حساس تر از آلفا لاكتالبومین است و در درجه حرارتهای بیش از 3درجه سانتیگراد دیمر به منومر تجزیه می‌شود.
آلفا لاكتالبومین بدلیل قابلیت هضم و جذب آسان به منظور متعادل كردن پروتئین غذاهای كودكان اضافه می‌شود و در سنتز لاكتوز شركت دارد و در برابر حرارت از سایر پروتئین‌های آب پنیر مقاوم

تر بوده است.
تأثیر حرارت بر روی پروتئین‌ها (دناتوراسیون) یك فرایند دو مرحله ای است. در مرحله اول با ایجاد تغییرات در ساختمان دوم و سوم پروتئین‌ها دناتوراسیون انجام می‌شود و در مرحله دوم مولكولهای پروتئین به یكدیگر اتصال می‌یابند. تأثیر حرارت بر روی پروتئین‌های خالص و یا سیستمی‌متشكل از چندین نوع پروتئین با توجه به اثر متقابل پروتئین‌ها بر روی یكدیگر متفاوت می‌باشد.
نخستین مرحله دناتوراسیون لاكتوگلوبولین تغییر شكل از حالت دیمر به منومر با افزایش دما از 25 تا 40 درجه سانتیگراد می‌باشد. همچنین در دمای بالاتر از 40 درجه چرخش نوری آنها معكوس می‌شود كه این تغییر برگشت پذیر است.
از نتایج پژوهشها چنین بر می‌آید كه كل مواد جامد) (TS آب پنیر بر دناتوراسیون پروتئین‌ها اثر دارد و هر چه T.S افزایش یابد دناتوراسیون بتا لاكتوگلوبولین‌ها كاهش و دناتوراسیون آلفا لاكتالبومین افزایش می‌یابد.
همچنین افزایش لاكتوز به جهت تشكیل كمپلكس در درجه حرارتهای بالا سبب كاهش دناتوراسیون بتا لاكتوگلبولین و آلفا لاكتالبومین می‌گردد. افزایش كلسیم تا حد 4 mg منجر به كاهش دناتوراسیون پروتئین‌های آب پنیر می‌شود. جدول 3-2 مقدار پروتئین‌ها در آب پنیر و ویژگیهای حرارتی آنها را نشان می‌دهد.
جدول 3-2 مقدار و ویژگیهای حرارتی پروتئین‌های آب پنیر

پروتئین مقدار گرم در لیتر دمای دناتوراسیون حساسیت به ترسیب حرارتی
لاكتالبومین
لاكتوگلوبولین
سرم آلبومین
ایمنو گلوبولین‌ها
پروتئوزپپتون
سایر پروتئین‌ها 7/1-6/0
4-2
4/0-2/0
1-5/0
4/0-2/0
1/0 61
82
66
72 تقریبا پایدار
حساس
بسیار حساس
شدیدا حساس
پایدار

فوائد پروتئین‌های آب پنیر
پروتئین‌های آب پنیر با میزان سیتئین (Cystein) بالا، یك ماده غذایی با كیفیت برای مصرف انسانی می‌باشند. پروتئین‌های آب پنیر از نظر ترپتوفان، لوسین، ترئونین و لیزین نسبت به كازئین غنی تر می‌باشند. و فقط در صد فنیل آلانین آنها كمتر است. این پروتیئن‌ها دارای حداقل قابل قبولی از اسیدهای آمینه گوگرد دار می‌باشند. بطور كلی می‌توان گفت كه پروتئین‌های آب پنیر دارای ارزش بیولوژیكی بالایی هستند كه در اینجا به برخی از فوائد آن اشاره می‌شود.
1- در ایجاد قدرت بدنی مؤثر است، پروتئین آب پنیر بعنوان بهترین پروتئین استاندارد بر

ای ورزشكاران حرفه‌ای و افرادی كه به سختی ورزش می‌كنند شناخته شده است. این افراد در رژیم غذایی روزانه خودشان به پروتئین بیشتری نیاز دارند و در بعضی مواقع دو برابر میزان توصیه شده افراد كم تحرك به پروتئین نیازمندند. بنابر این پروتئین آب پنیر كه یك پروتئین طبیعی كامل است یعنی شامل همه اسیدهای آمینه ضروری مورد نیاز رژیم غذایی می‌باشد، توصیه می‌گردد.

نوع اسیدهای آمینه نیز بسیار مهم می‌باشد، زیرا پس از متابولیزه شدن، مستقیما وارد بافت عضلانی می‌شوند و اولین ماده مورد استفاده بدن در طی دوره‌های ورزشی و فعالیتهای بدنی سنگین می‌باشند. به عنوان مثال اسید آمینه لوسین برای ورزشكاران بسیار حائز اهیمت است، زیرا در توقف ساختن پروتئین غضلات و رشد غضلانی نقش كلیدی دارد.
2- در كنترل وزن نقش دارد، مطالعات نشان داده اند كه رسیدن و حفظ وزن مطلوب به پیشگیری از عوارض مربوط به چاقی شامل دیابت، سرطان و بیماریهای قلبی كمك می‌كند. پروتئین خالص آب پنیر منبع بدون چربی و كربوهیدارت می‌باشد. این پروتئین كامل كننده یك رژیم غذایی

كم كربوهیدات است بنابر این به ثبات سطح قند خون كمك می‌كند و جذب قند خون توسط جریان خون را كم می‌كند. پروتئین اینكار را از طریق كاهش احساس گرسنگی و متعاقبا كاهش ترشح انسولین انجام می‌دهد و به این ترتیب سوخت چربیها در بدن راحت تر انجام می‌گیرد.
3- حفظ سلامت سیستم قلبی – عروقی، پروتئین آب پنیر می‌تواند بعنوان بخشی از رژیم غذایی مغذی نقش مهمی‌داشته باشد. هیپرتانسیون ( افزایش فشار خون) یكی ازعلل اصلی بیمارها و حملات قلبی می‌باشد. مطالعات نشان داده است كه پروتئین آب پنیر می‌تواند در مبارزه با هیپرتانسیون به بدن كمك كند. از دیگر عوامل دخیل در بروز بیماریهای قلبی- عروقی افزایش كلسترول خون می‌باشد، مطالعات نشان داده است كه پروتئین آب پنیر سطح كلسترون خون را كاهش می‌دهد.
4- كاربرد پروتئین آب پنیر در درمان سرطان، مطالعات نشان داده اند كه پروتئین‌های آب پنیر غنی از اسید آمینه ی سیستئین می‌باشد كه منجر به كاهش رشد سلولهای سرطانی می‌گردد. محققان دریافتند كه كنسانتره پروتئینی آب پنیر منجر به تمام شدن میزان گلوتاتیون سلوهای سرطانی و در نتیجه افزایش حساسیت این گونه سلولها به روشهای درمانی نظیر اشعه و شیمی‌درمانی می‌گردد. علاوه بر این پروتئین‌های آب پنیر سبب تقویت سیستم ایمنی بدن و كاهش خطر بروز بیمارهای عفونی می‌شود.

5- كاربرد پروتئین آب پنیر در تغذیه نوزادان پروتئین‌های آب پنیر حاوی مقادیر زیادی از اجزا شیر مادر می‌باشد و به همین دلیل یكی از اجزا كلیدی است كه در محدوده وسیعی از فرمول تغذیه شیر در بكار می‌رود این پروتئین‌ها اغلب به كاهش دل درد و كولیك نوزادان كمك می‌كند. علاوه بر این پروتئین‌های آب پنیر برای مادرانی كه نیاز به افزایش میزان پروتئین دریافتی داشته باشند بسیار مفید است.
6- نقش پروتئین‌های آب پنیر در حفظ سلامتی در سالمندی، در سالمندی ماهیچه‌ها تحلیل می‌روند و عوارض منفی و مضر سلامتی افزایش می‌یابند، تغذیه خوب و دریافت مقادیر كافی از پروتئ

ین با كیفیت بالا مانند پروتئین‌های آب پنیر می‌تواند به حفظ قدرت ماهیچه‌ها در طی دوران پیری كمك كند، مخصوصا اگر با ورزش و برنامه تمرینی قدرت بدنی همراه باشد مفید تر است.

مصارف پروتئین‌های آب پنیر
با روشهای رسوب سازی اسیدی- حرارتی پروتئین آب پنیر بصورت غیر طبیعی ( ناتوره شده) بدست می‌آید كه دارای قابلیت انطباق كمتری است. پروتئین آب پنیر تازه كه به روش حرارتی رسوب كرده دارای ظرفیت آبگیری (WHC) خوبی است و می‌تواند بعنوان جانشین پنیر معمولی در تولید پنیر‌های فراوری شده بكار رود.
پروتئین لاكتالبومین غیر محلول، كه در نیوزیلند به طریق حرارتی رسوب كرده و سپس خشك می‌شود، دارای ظرفیت آبگیری كمی‌است و برای مقاصد غیر اصلی مثل تقویت پروتئینی Pasta و حبوبات صبحانه بكار می‌رود. پنیر ریكوتا یك پنیر از پروتئین جدا شده آب پنیر یا رسوب كازئین پروتئین آب پنیر است كه بوسیله رسوب سازی حرارتی از آب پنیر شیرین یا مخلوط آب پنیر شیرین و شیر ساخته می‌شود.
پروتئین‌های آب پنیر كه به طریق حرارتی راسب شده اند، در فرآیندی بنام آب پنیر سانتری Centri-whey در پنیر نیمه نرم تركیب می‌شوند. با روش حرارتی، تا حد 93 درصد پروتئین حقیقی آب پنیر رسوب داده می‌شود كه بوسیله سانتریفوژ بازیابی شده و با شیر تركیب شده و باعث می‌شود میزان محصول تا حدود 15 درصد افزایش یابد این تكنیك به طور موفقیت آمیز برای پنیر سخت یا نرم بكار گرفته نشده است و برای پنیر نیمه نرم هم با UF تعویض شده است.
پروتئین‌های آب پنیر كه خواص اصلی خود مانند حلالیت، قابلیت ژله ای شدن، لغزش و امولسیون شدن را حفظ كرده اند، می‌توان بوسیله رسوب سازی شیمیایی، تبادل یونی و فرایند غشایی بدست آورد.
استفاده از رسوب سازهای شیمیایی بعلت مقدار زیاد خاكستر و باقیمانده رسوب ساز در پروتئین جدا شده، محدود شده است. پروتئین آب پنیر كه با CMC راسب شده در ساندویچ سازی، محصولات آبكی و لغزان بكار رفته است.

تغلیظ شده‌های مرغوب پروتئین آب پنیر كه به وسیله تبادل یونی یا فرایند غشایی تهیه شده اند دارای كاربردهای زیادی هستند، جانشین شیر بدون چربی در نان، مارگارین، بستنی، شیرینی جات، پنیر‌های فراینده ای و ماست، بعنوان جانشین تخم مرغ در محصولات طبخ شده ارزان، بعنوان نگهدارنده و پخش كننده در گوشت‌های فرایندی و در غذای كودك خصوصا تغلیظ شده‌های غنی بتالاكتالبومین و برای تقویت نوشابه‌های نرم ( با الكل پائین) و غذاهای سرپایی ( Fast food) با پروتئین مرغوب بكار می‌رود.

روشهای حذف و بكارگیری آب پنیر
در دنیا آب پنیر به شیوه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد وطی آن یا آب پنیر مستقیما به مواد قابل استفاده تبدیل می‌شود و یا طی فرایندهایی به صورت غیر مستقیم به مواد قابل مصرف تبدیل می‌گردد.
الف) موادی كه مستقیما از آب پنیر بدست می‌آید:
1- پودر آب پنیر
2- كود
3- خوراك حیوانی ( خوراك اوره لاكتوزیل، خوراك لاكتات آمونیوم، لاكتوز توده ای)
4- پودر لاكتوز كاهش یافته
5- لاكتوز
6- كنسانتره پروتئینی آب پنیر WPC
7- فراوردهای دیگر
ب) موادی كه بطور غیر مستقیم از آب پنیر بدست می‌آیند.
طی فرایندهای فرمانتاسیون Bio Mass ، فرایند حرارتی، فرایند فیلتراسیون، الكترودیالیز و تغییر یونی و فرایند جداسازی املاح، مواد گوناگونی جهت مصارف انسانی، حیوانی و گیاهی و صنعتی و در مواردی دارویی از آب پنیر بدست می‌آید كه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.
1- انواع پروتئین تك یاخته (SCP)
2- الكل، متانول، استن، بوتانول، آلدئید
3- خوراك انسانی و حیوانی
4- كود گیاهی
5- پودر آب پنیر بدون املاح و با املاح

6- تولید گلوكز، گالاكتوز و لاكتوز تصفیه شده ( لاكتوز USP ) و لاكتوز املاح دار
7- بیشتر فرایندهایی كه در حالت مستقیم بدست می‌آید در این حالت نیز بدست می‌آید و موارد دیگر كه برای مصارف آزمایشگاهی و دارایی تولید می‌شوند.
فرایندهای تولید مواد از آب پنیر به دو دسته فرایندهای تخمیری و غیر تخمیری تقسیم می‌شوند كه طی فرایندهای غیر تخمیری، تنها از طریق تغییرات شیمیایی و فیزیكی در ماهیت آب پنیر مواد آن یا جدا شده یا تبدیل به مواد دیگر می‌شود. روشهای مختلف تغلیظ شامل اواپراسیون، نسانتره پروتئینی آب پنیر و بكمك تبلور جهت جداسازی لاكتوز استفاده می‌گردد.
ولی در فرآیندهای تخمینی كه بیشتر در بیوتكنولوژی مورد بررسی قرار می‌گیرند،انواعی از میكروارگانیسم‌ها در سوبسترای آب پنیر رشد نموده و با توجه به گونه میكروارگانیسم‌ها و شرایط محیط كشت یك یا چند محصول از این سوبسترا بدست می‌آید،
كه می‌توانند، یا مستقیما در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد و یا اینكه به مواد ثانویه دیگری تبدیل گردد.
در آمریكا در حدود 50% از كل آب پنیر تولید شده خشك شده و یا در فرایندهای بعدی مانند پروتئین تغلیظ شده آب پنیر، لاكتوز و دیگر محصولات برای استفاده غذایی انسان و خوراك حیوانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و الباقی آب پنیر ، مخصوصا آب پنیر كارخانجات كوچك به عنوان كود در زمینه‌های كشاورزی به مصرف می‌رسد.

كاربردهای آب پنیر
از جمله كاربردهایی كه برای آب پنیر می‌توان برشمرد موارد زیر است:
1- تهیه لاكتوز
2- كاربرد آب پنیر در اسیدلاكتیك
3- كاربرد پودر آب پنیر در بستنی

4- تهیه پروتئین تك یاخته ( SCP)
5- تولید نوشابه‌های گاز دار از آب پنیر
6- غنی سازی ارزش غذایی كاه گندم

1- تهیه لاكتوز از آب پنیر
لاكتوز جز اصلی تشكیل دهنده آب پنیر می‌باشد. بنابر این استخراج آن بیشترین اهمیت اقتصادی را داراست برحسب نوع ماده اولیه 2 روش اساسی برای بازیابی لاكتوز

وجد دارد كه عبارتند از:
الف- كریستالیزاسیون لاكتوز در آب پنیر تصفیه شده
ب- كریستالیزاسیون لاكتوز در آب پنیری كه پروتئین آن توسط UF یا بعضی از روشهای دیگر حذف شده باشد.
شكل 1-3 خط تولید لاكتوز را نشان می‌دهد
اول آب پنیر را توسط تبخیر كننده تا غلظت 55% -50 تغلیظ می‌كنند و بعد به تانك كریستالیزاسیون منتقل می‌كنند در این تانك به محلول، دانه‌های كریستالی اضافه می‌كنند سپس محلول حاوی كریستال ‌های تشكیل شده را به سانتریفوژ منتقل می‌كنند تا كریستال‌ها را جدا كنند بعدا كریستال‌های بدست آمده را به صورت پودر خشك كرده وبسته بندی می‌كنند.
مراحل فرایند
الف) كریستالیزاسیون:
برای اینكه كریستالهای لاكتوز به طور ساده و موثری از محلول آب پنیر موجود جدا شود، بایستی فرآیند كریستالیزاسیون را طوری كنترل كرد كه اندازه كریستال‌های تشكیل شده از 100 میكرون بزرگتر باشد هر چه اندازه كریستال‌ها بزرگتر باشد جداسازی آنها بهتر انجام می‌گیرد. در واقع میزان تبدیل لاكتوز به لاكتوز تعیین كننده درجه كریستالیزاسیون می‌باشد به این دلیل بایستی سرد نمودن و تغلیظ كردن محلول را، طوری كنترل كرد كه میزان تشكیل فرم مطلوب آلفا لاكتوز به نقطه اپیتیمم خود برسد.
لاكتوز در آب پنیر به 2 صورت آلفا لاكتوز و بتا لاكتوز وجود دارد. تناسب نسبی در حدود 40% آلفا لاكتوز و 60 % بتا لاكتوز می‌باشد. در یك محلول فوق اشباع به صورت كریستال در آمده و میزان كریستالیزاسیون با كاهش درجه حرارت محلول افزایش می‌یابد. آلفا لاكتوز به صورت آلفا لاكتوز منوهیدرات كریستالیزه شده كه در واقع شكل غیر جاذب رطوبت می‌باشد. تا آنجا كه ممكن است وجود لاكتوز در پودر باید به شكل هیدارت كریستالی بوده تا پودر حاصل از خواص عدم جذب رطوبت و غیر مخمری شكل برخوردار شود. وجود لاكتوز آبدار در پودر موجب بروز خواص جذب رطوبت زیاد و در نتیجه مانع مصرف آن می‌گردد.
در طی فرآیند تغلیظ وخشك كردن كنسانتره بخشی از آلفا لاكتوز،كریستالیزه می‌شود با این وجود دو شكل لاكتوز در محلول به صورت متعادل در می‌آید، در نتیجه وقتی بخشی از آلفا لاكتوز به صورت كریستالیزه در می‌آید به منظور برقراری تعادل بین دو حالت لاكتوز بخشی از لاكتوز به صورت آلفا لاكتوز تغییر می‌یابد. تبدیل بتالاكتوز به آلفا لاكتوز را رسیدن (Matur ation) گویند.
میزان رسیدن تحت تاثیر درجه حرارت محلول قرار دارد، مطلوب ترین درجه حرارت جهت رسیدن حدود 30 درجه سانتی گراد می‌باشد و در درجات حرارت بین 5- درجه سانتی گراد فرآیند به میزان فوق العاده كاهش می‌یابد، در نتیجه رسیدن محلول آلفا لاكتوز مجددا به صورت فوق اشباع در می‌آید و فرآیند كریستالیزاسیون تا كم شدن میزان لاكتوز و خارج شدن محلول از درجه فوق اشباع ادامه می‌یابد با این وجود چنانچه محلول را سرد نماییم مجددا حالت فوق اشباع ایجاد می‌شود زیرا حلالیت لاكتوز با كاهش درجه حرارت محلول كاهش می‌یابد.
بدین ترتیب شرایط جهت پیشرفت غنی و سریع كریستالیزاسیون ضد و نقیض بوده و

نیاز به تجزیه قابل ملاحظه ای به منظور انتخاب شرایط مناسب جهت كسب حداكثر كریستالیزاسیون می‌باشد.
ب) جدا سازی لاكتوز:
برای جمع آوری كریستال‌های لاكتوز از انواع مختلف سانتریفوژ می‌توان استفاده مناسب برد، به عنوان مثال می‌توان سانتریفوژ و كانتر افقی را نام برد كه به طور مداوم یا پیوسته كار می‌كند و برای تخلیه لاكتوز مجهز به نقاله مارپیچی می‌باشد. دو عدد سانتریفورژ به صورت متوالی نصب می‌شود و لاكتوز خروجی از ماشین اول وارد ماشین دوم می‌شود تا جداسازی بهتر انجام گیرد. در حین فرآیند جداسازی- ناخالصی‌ها را بوسیله آب از لاكتوز شستشو می‌دهند، تا خلول محلوص بدست آمده بالا باشد. رطوبت باقی مانده در لاكتوز بعد از مرحله دوم جداسازی حدود 10% است وخلوص لاكتوز بر مبنای مواد جامد خشك 99% می‌باشد.
ج) خشك كردن:
پس از جداسازی مرحله دوم، لاكتوز را در یك خشك كن با بستر شناور خشك می‌كنند معمولا بلافاصله پس از مرحله خشك كردن، كریستال‌ها را با آسیاب پودر كرده و سپس بسته بندی می‌كنند.
تصویر فرآیند تولید لاكتوز را در صفحه بعد مشاهده كنید.

2) كاربرد آب پنیر در اسید لاكتیك
اسید لاكتیك به عنوان اسید آلی و یك محصول تجاری، دارای كاربردهای گوناگونی در صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی می‌باشد. تولید اسید لاكتیك در دنیا سالانه نزدیك به می‌باشد كه در حدود 50% از این مقدار توسط فرآیند تخمیری، تولید می‌شود.
این فرآیند تخمیری توسط باكتریهای هموفرمانتاتیو اسید لاكتیك (لاكتوباسیل، لاكتوكوس) از منابع مختلف كه دارای قند لاكتوز هستند، انجام می‌شود. یكی از این منابع، آب پنیر می‌باشد كه پساب كارخانه جات پنیر سازی است و حاوی مقدار قابل قبولی لاكتوز جهت استفاده در فرآیند تخمیر می‌باشد.
اگر چه امروزه روشهای سنتی تولید در سیستم نا پیوسته، توسط باكتری‌های آزاد متداول می‌باشد اما این روش‌ها دارای محصول دهی پائین و بسیار كندی است. از طرفی باكتری‌های در این روش نسبت به تغییرات دما و PH حساس می‌باشند و دارای بازدهی و كارآیی كوتاه مدت هستند. برای افزایش كارآیی و افزایش مقاومت باكتریها در برابر تغییرات دما و PH می‌توان از روشهای تثبیت سلولی استفاده كرد. همچنین برای افزایش محصول دهی و افزایش سرعت تولید می‌توان از سیستم پیوسته همراه با سلول‌های تثبیت شده استفاده كرد. با توجه به موارد استفاده گوناگون اسید لاكتیك، سالیانه مقادیر زیادی از این اسید و املاح آن وارد آن وارد ایران می‌شود. از طرفی در كشور كارخانجات پنیر سازی زیادی وجود دارد. پس می‌توان از پساب آن به عنوان یك منبع مناسب و ارزان جهت تولید اسید لاكتیك، با روش‌های كم هزینه بیوتكنولوژیكی، استفاده كرد. بدین ترتیب هم می‌توان نیاز صنایع را به این اسید فراهم كرد و گامی‌در جهت خود كفایی برداشت و هم می‌توان از آلودگی محیط زیست جلوگیری نمود.

تولید اسید لاكتیك از آب پنیر:
تهیه تجاری اسید لاكتیك از لاكتوز اولین بار در سال 1936 توسط (N.Y.Norwich) در یك كارخانه انجام گرفت. ظرفیت كارخانه Ib 1000 اسید لاكتیك 22% در روز بود. كازئین راسب شده از آب پنیر در این كارخانه برای خوراك دام، به صورت خشك شده استفاده می‌شد و یا از آن لاكتوز و آلبومین بدست می‌آوردند. پساب شیر از دیگر منابعی است كه می‌توان در تولید اسید لاكتیك از آن استفاده كرد. سرشیر از شیر جدا می‌گردد و كازئین

با استفاده از اسید هیدروكلریك رسوب داده می‌شود. (اسید هیدروكلریك را می‌توان بعدا بازیابی كرد).
آب پنیر كه به این ترتیب آماده می‌شود شامل لاكتالبومین (نوعی پروتئین)، لاكتوز، ویتامین C و نمك‌های معدنی و آب است. این ماده در ساخت اسید لاكتیك به عنوان ماده اولیه و محیط مناسب می‌باشد.
اساس فرآیند تجاری تهیه اسید لاكتیك از آب پنیر مبنی بر تحقیقات دانشمندانی نظیر Rogers و همكاران است. Chapee و دستیارانش در شركت شفیلد در این زمینه كارهای اساسی انجام دادند. روشی كه آنها به كار بردند توسط Burton، Olive در سال 1937 انتشار یافت. شرح چگونگی عملیات در زیر ارائه شده است.
خلاصه فرآیند
آب پنیر پاستوریزه شده بوسیله یك شروع كننده كه شامل گونه لاكتوباسیل هموفرمانتاتیو نظیر كازئی بولگاریكوس هلویتوس و غیره می‌باشد، تلقیح می‌شود. در طی فرآیند تخمیر عمل خنثی سازی اسید لاكتیك بدست آمده از لاكتوز متناوبا با استفاده از آهك صورت می‌گیرد. در پایان عمل تخمیر، لاكتالبومین بوسیله حرارت بسته می‌شود. بعد از آنكه با لاكتالبومین فرصت ته نشینی داده شده، محلول كلسیم لاكتات را جدا كرده، بعد از گذراندن از صافی و دمیدن دی كلروكربن، مجددا فیلتر و بخار می‌شود. عمل تبلور دنبال می‌شود، بلورها را شسته، تصفیه كرده و بعد از خشك كردن، می‌توان آن را به عنوان لاكتات كلسیم فروخت و یا آن را به اسید لاكتیك تبدیل كرد.

3- كاربرد پودر آب پنیر در بستنی

كاربرد آب پنیر در بستنی یكی از موارد استفاده پودر آب پنیر یا آب پنیر تغلیظ شده در انواع بستنی می‌باشد در تولید Ice Milk كه دارای حدود 30% ماده خشك می‌باشد می‌توان لاكتوز را هیدرولیز نمود و از آب پنیر به جای شیر استفاده نمود. در این صورت:
اولا: شیرینی زیاد می‌شود كه در مصرف ساكاروز صرفه جویی خواهد شد.
ثانیا: مساله كریستالیزاسیون لاكتوز و نسج شنیهم ترین ماده خشك آب پنیر بوده و به تنهایی 80% ماده خشك آب پنیر را تشكیل می‌دهد.
اگر هدف جداسازی و لاكتوز خوراكی باشد باید طوری رفتار كرد كه بلورها درشت تر شده و در سانتریفوژ به راحتی جدا شوند.
به دلیل دارا بودن تركیب بسیار متعادل پروتئین‌های آب پنیر از آن به عنوان یك تركیب نسج دهنده استفاده زیادی می‌شود كه شاید در بستنی نیز آثار مثبتی داشته باشد. از آنجایی كه بستنی یك محصول ضروری و مورد نیاز خانواده‌ها نیست و به طور جانبی و تفننی مصرف می‌گردد و در عین حال مصرف كنندگان آن بیشتر كودكان و نونهالانی هستند كه نیاز تغذیه ای بیشتری دارند شاید بتوان با جایگزین كردن درصدی پودر آب پنیر یا كنسانتره آب پنیر از نظر كیفی تناسب، و از نظر قیمت كاهشی ایجاد نمود.
فهرست اهداف این فرآیند به صورت زیر می‌باشد:
– بررسی خصوصیات و معایب بستنی و تاثیر آب پنیر در تولید بستنی.
– تعیین میزان بهینه سازی به لحاظ تغییر مورد نظر
– تعیین میزان كاهش مصرف شیر در تولید بستنی
– تعیین تغییر فیزیكی، شیمیایی و ارگانو لیپتیكی به لحاظ تغییر مورد نظر
– استفاده از آب پنیر به عنوان زیر فرآورده (بهینه سازی زیر فرآورده اصلی صنایع شیر)
– جلوگیری از آلودگی زیست محیطی توسط آب پنیر
– كاهش میزان هزینه در تولید بستنی به لحاظ رقابت شدید در بازار

4) تهیه پروتئین تك یاخته
تعریف و تاریخچه تولید پروتئین تك یاخته:
پروتئن تك یاخته به سلولهای خشك میكروارگانیزمهایی از قبیل جلبك، كپك، قارچ، باكتری و مخمرها كه در سیستم كشت به میزان انبوه برای مصرف به عنوان منبع پروتئین در غذای انسان و حیوان رشد داده می‌شود، اتلاق می‌گردد. اگر چه این یاخته‌ها به منظور تولید پروتئین تكثیر می‌شوند لیكن همچنین حاوی كربوهیدارتها، چربیها، ویتامینها، مواد معدنی و مواد نیتروژنی غیر پروتئینی مانند، اسید نوكلئیك نیز می‌باشد.
تكثیر میكروارگانیزمها به مقدار زیاد و استفاده از آن در تغذیه انسان و حیوان نمونه ای از كاربرد بیوتكنولوژی در گذشته و سیر تحولی آن تا به امروز محسوب می‌گردد. میكروارگانیزمها از زمانهای قدیم قسمتی از غذای انسان بوده است.
تكنولوژی امروزی تولید پروتئین تك یاخته ای از سال 1879 در انگلستان از طریق ایجاد شرایط هوازی در تانكهای حاوی مخمر تولید خمیر مایه نانوایی آغاز شد.
در حدود سال 1900 استفاده از سانتریفوژ برای جداسازی سولهای مخمر از محیط كشت در آمریكا معرفی گردید.
در چند دهه اخیر با ورود مراكز پژوهشی متعدد از جمله مراكز تحقیقاتی وابسته به شركتهای بزرگ شیمیایی در كشورهای مختلف صنعتی مانند: انگلستان، ژاپن، آمریكا به جرگه تحقیقات برای پروتئین تك یاخته ای نه تنها هیدروكربورهای نفتی و فرآورده‌های پتروشیمی‌به عنوان مواد اولیه نقش مهمی‌در این ارتباط پیدا نموده اند، بلكه همچنین پیشرفتهای فوق العاده ای در تكنولوژی تولید از جمله ابداع فرآیند‌های پیوسته، دستگاه‌های تخمیر و روشهای معلق نگه داشتن میكروارگانیزمها در مایع تخمیری و در نتیجه كاهش هزینه استفاده از سانتریفوژ را سبب گردیده اند.
مراكز تحقیقاتی و سازمانهای اجرایی در دنیا اینك عمدتا متوجه تولید پروتئن تك یاخته ای از ضایعات فرآورده‌های كشاورزی و صنعتی مانند: استفاده از ملاس،

ضایعات كارخانجات كاغذ سازى، آب پنیر و غیره می‌باشند. به علاوه تكثیر جلبك به روش فتوسنتز از اهمیت خاص برخوردار گردیده است.
امروزه در بسیاری از نقاط جهان تاسیساتی وجود دارد كه دست اندر كار تولید پروتئین تك یاخته ای برای مصرف انسانی یا حیوانی می‌باشد. اتحاد جماهیر شوروی بزرگترین تولید كننده SCP در دنیا است و حداقل 86 مجتمع تولید در این كشور در حال فعالیت است

. تولید مخمر خوراكی در سال 1979 در این كشور 1/1 106 تن برآورد شده است، و تولید حدود 106 2/1 تن در سال جزء برنامه‌های این كشور برای سال 85-1981 قرار داشته است، طبق گزارش وزارت صنایع بیولوژیك كشور شوروی در حدود106 12-10 تن SCP در سال مورد نیاز این كشور می‌باشد.
خواص تغذیه ای:
پروتئین تك یاخته ای بصورت زیر در تغذیه بكار می‌رود.
– مكمل پروتئین در غذای انسان
– تامین كننده جزئی از خصوصیات مورد نیاز غذا مانند: طعم، نگهداری آب و چربی، پخش و كف كردن.
– مكمل پروتئین در غذای حیوان
انسانها از سالهای پیش پاره ای از تك یاخته ایها را در غذای خود مصرف می‌كرده است، نمونه‌های بارز این مصارف، استفاده از C-utilis به عنوان خمیر مایه در نان و غیره بوده است.
بیشترین بررسیهای به عمل آمده در مورد خواص تغذیه ای پروتئین تك یاخته ای در حیوانات غیر نشخوار كننده مانند، طیور انجام شده است. این بررسیها نشان می‌دهد كه بهترین نتیجه زمانی حاصل می‌شود كه درصد پروتئین تك یاخته در غذای طیور بین 7-15 درصد باشد.
میكروارگانیسمهای مورد استفاده برای تولید پروتئین تك یاخته:
همانطور كه گفته شد، از میان مخمرها، قارچها، باكتریها و جلبكها از ارگانیسمی‌كه دارای خصوصیات زیر باشد در تولید SCP مورد استفاده قرار می‌گیرد:
1- غیر پاتوژن و غیر سمی‌باشند.

2- دارای رسته بالا و انرژی نگهداری (Maintenance) كمی‌باشند.
3- برای حفاظت بالا اقتصادی باشند (هزینه پائین تولید)
4- به روی سوبستراهای مختلفی بتوانند رشد كنند.
5- دارای مقدار بالای پروتئین باشند، در ضمن كلیه اسیدهای آمینه ضروری بدن را شامل شوند (ارزش غذایی بالایی داشته باشند)
6- پروسس تولیدی ساده ای داشته باشند.

7- دارای مقدار كنترل شده ای از اسید نوكلئیك برای مصارف انسانی باشند (قابلیت قبول توسط انسان یا دام).
مخمرهای مورد استفاده برای تولید پروتئین تك یاخته:
كاربرد مخمرها در تولید SCP برای مصارف انسانی تقدم دارد، 90% متداولترین مخمرها عبارتند از:
Torulop- sis utilis، saccharomy ces cerevisiae، fragilis این سلولهای غنی از پروتئین (50%)، كربوهیدارت و چربی و همچنین یكی از غنی ترین منابع كلیه ویتامینهای B می‌باشند.

تولید SCP از آب پنیر:
طبق تحقیقات T Ieng، Bemstein، سالانه 30 بیلیون تن آب پنیر از پروسس پنیر سازی تولید می‌شوند و تخمین زده شده كه فقط نصف این مقدار به كار برده می‌شود.
برای تولید SCP توسط دو محقق فوق الذكر، از آب پنیر كنداس شده اسید فسفریك، عصاره مخمر و آمونیاكی به عنوان محیط كشت برای رشد K.Foagilis استفاده به عمل آمد.
این پروسه می‌تواند به صورت continus، semicontinuos، batch با درجه حرارت رشد (cultivation) حدود 33-32 درجه سانتیگراد باشد. تخمیر مداوم بدون آلودگی به مدت 2 هفته در یك فرمانتور 68000 لیتری تحت شرایط بهداشتی (استریل لازم نیست) انجام می‌شود.
5) تولید نوشابه گاز دار از آب پنیر
استفاده از آب پنیر برای ساخت و تولید نوشیدنی بدیهی ترین ومنطقی ترین راه برای بازگرداندن مواد معدنی هدر رفته به چرخه غذایی انسان است. فكر نوشیدن آب پنیر را نخستین بار به شخصی به نام لتیل حسین موپت در انگلستان نسبت می‌دهند. وی همواره بر روی صندلی خود می‌نشست. و قطعه ای از پنیر را به همراه آب پنیر می‌خورد. در اوایل سال‌های 460 پیش از میلاد مسیح، توصیه نوشیدن آب پنیر برای برخی خواص درمانی آن به ویژه برای افراد مسن، پیش

نهاد می‌شد. بعد‌ها توصیه‌های پزشكی و دارویی، شامل درمان انواع بیمارهای مزمن از جمله توبركلوزیس و آرتروز، به آب پنیر نسبت داده شد.
علاقه تجاری تكنولوژی نوشیدن آب پنیر و نوشیدنی‌های حاصل از آن به طور قابل ملاحظه ای از اوایل سال 1980 مشاهده شد. بخش موثری از این افزایش تقاضای مصرف كنندگان مربوط به برنامه‌های تلویزیونی در تبلیغات خاصی در این زمینه بوده است، به طوریكه توزیع نوشیدنی‌های آب پنیر

فرآیند نشده یا تغییر یافته همراه یا بدون مخلوط نمودن با آب میوه‌ها در بازارهای جهانی جایگاه خاصی دارد.

جدول 1-3 تركیبات مغذی برخی نوشیدنی‌های میوه‌های را نشان می‌دهد.

محصولات كربوهیدرات g/10 ml پروتئین g/10 ml مواد معدنی g/10 ml
Frusighurt 3/7 33/0 13/0
Fracht- molke 5/13 95/0 غیر قابل اندازه گیری
Fit 5/8 7/0 5/0
محصول A 5/13 67/0 غیر قابل اندازه گیری
محصول B 4/4 51/0 غیر قابل اندازه گیری

انواع نوشیدنی‌های حاصل از آب پنیر
الف) نوشیدنی‌های آب پنیر بر اساس آب میوه‌ها
جاذبه مثبت و بسیار مهم این نوع نوشیدنی‌ها در نتیجه كاربرد تركیبات سلامت بخش آب میوه‌ها و محتوای ویتامین آنها و نیز محتوای لبنی و حاوی كلسیم و شاید پروتئین آب پنیر است. در این بررسیها، اولین نتایج در مورد كاربرد آب پنیر اسیدی همراه با تركیبات پرتقال و گریپ فورت توسط هولسینجر در سال 1974 بدست آمد.
از نظر تجاری، ساخت این قبیل نوشیدنی‌های آب پنیر همراه با آب میوه جات ساده است. اما یافتن طعم دهنده‌های موفق كه خصوصیات و مزه نامناسب آب پنیر را بپوشانند، كار بسیار مشكلی است.
امروزه بیشتر تولید كنندگان لبنی بزرگ و كوچك تلاش می‌نمایند تا بازار نوشیدنی‌های آب پنیر را با طعم‌های مطلوب رونق بخشند.

موفقیت بعضی از نوشیدنی‌های آب پنیر معروف مانند: Wnder، Rivella، Taksi، Djoet Nature، به نظر می‌رسد، در نتیجه پژوهش‌های وسیع این شركت‌ها است كه منجر به شناسایی طعم اختصاصی برای این نوشیدنی‌ها شده است.
ساده ترین نوع این محصولات به وسیله مخلوط تقریبی آب میوه و میوه جات است ساده ترین نوع این محصولات به وسیله مخلوط تقریبی آب میوه و میوه جات است. علاوه بر مسئله انتخاب طعم دهنده‌های مناسب در فرمولاسیون این نوشیدنی‌ها، مسئله رسوب دهی ذرات كازئینی باقیمانده در آب پنیر از مشكلات مهم در فن آوری تولید این نوشیدنی است. جلنتال در سال 19

87، موفق به خروج مواد رسوبی كازئینی توسط سیستم سانتریفوژ نمودن آب پنیر شد.
پاتوك و جلن در سال 1989 بیان نمودند كه در این محصولات، پس از 24 ساعت از خارج نمودن كامل مواد كازئینی، دوباره رسوب تشكیل می‌شود. مسئله كنترل PH ونیز كدورت این نوشیدنی‌ها، از نكات مهم در فرمولاسیون آنهاست. كاربرد حرارت مناسب نیز از نكات حائز اهمیت می‌باشد. در بعضی از انواع این نوشیدنی‌ها، واكنش پكتین آب میوه جات با كلسیم آب پنیر رخ می‌دهد یا گاهی واكنش پروتئینی آب پنیر با بعضی از افزودنی‌های گیاهی مانند پكتین و تاتین رخ می‌دهد. تمام این واكنش‌ها بر روی كدروت نوشیدنی اثر نامطلوبی خواهند گذاشت.
از دست دادن طعم نوشیدنی در طی حرارتهای بالاتر HT U نیز هم چنان ایجاد می‌شود. به هر حال بهترین موفقیت در بازارهای اروپا در مورد محصولاتی است كه هیچ افزودنی، رنگ یا طعم مصنوعی در آنها به كار نرفته باشد. جدول 1-3 نمونه‌هایی از تركیبات مغذی این محصولات را نشان می‌دهد. در فرمولاسیون این نوشیدنی‌ها می‌توان از آب پنیر اسیدی یا آب پنیر شیرین بهره برد. طرح كلی این نوشیدنی‌ها با پایه پكتین كم ومیزان بالای كربوهیدارت‌ها وگاهی گاز دار نمودن نوشیدنی است. بالا بودن میزان كربوهیدارت به صورت كمی‌در شیرینی و ایجاد بافت سنگین و مسئله تغذیه ای آن علاوه بر رفع عطش بسیار مهم است.
نماینده شاخص این قبیل نوشیدنی‌ها، انبه (mango) است. این نوشیدنی توسط شركت Radokfczell south boden germany فرموله می‌شود. نوشیدنی انبه، ساخته شده از آب پنیر و میوه انبه است. این نوشیدنی سپس توسط ویتامین غنی می‌شود و به لحاظ كیفیت بالای طعم آن و ارزش تغذیه ای بالا مورد مصرف زیاد و مفید مصرف كنندگان می‌باشد. شاید بتوان گفت جایگاه اصلی این نوع نوشیدنی‌ها در آلمان است. در این كشور، تولید نوشیدنی‌هایی از مخلوط نمودن آب پنیر با آب میوه جات تغلیظ شده، و به دنبال آن هموژنیزاسیون مخلوط بسیار رایج می‌باشد. به علاوه توسط شركت IFAE در آلمان نوشیدنی‌هایی بر پایه آب پنیر كه پروتئین آن كاهش یافته و افزودن میوه جات تهیه می‌شود.
مطابق با روش ارائه شده، ارزش تغذیه ای و بیولوژیك نوشیدنی‌های گاز دار از آب پنیر با پایه طبیعی و آب میوه جات بسیار بیشتر از نوشیدنی‌های گاز دار می‌باشد. در آمریكا توسط شركت (Dite pure) به بازار عرضه می‌شود. تركیبات این نوشیدنی به قرار زیر است: چربی 4-2 درصد، پروتئین 5/1-1 درصد، لاكتوز 5-4 درصد و مواد معدنی 7/0 درصد. این نوشیدنی با آب پرتقال یا شربت آن تهیه می‌شود. در ژاپن، نوشیدنی گاز دار به وسیله مخلوط نمودن طعم‌ها، مواد پیگمان‌ها و آب میوه‌ها یا عصارهای گیاهی و سپس مخلوط نمودن این اجزا با آب پنیر تا حد اشباع، تولید می‌شود.
بسته بندی این نوع نوشیدنی‌ها، متفاوت است نوع Tettra- brick در ظروف كاغذی حاوی 200 میلی لیتر آمده است. در ضمن از ظروف پلاستیكی با حجم 250 یا 500 میلی لیتر با دربندی آلومینیومی‌نیز استفاده می‌شود. ظروف فلزی، شیشه ای و پلاستیكی به ندرت برای این محصولات پیشنهاد می‌شود.

جدول 2-3: فهرست محصولات تجارتی بازار اروپا

خصوصیات نوع نام محصول
آب لیمو / سیب 10%+ آب پنیر (آلمان) نوشیدنی میوه ای آب پنیر Frutighart
آب پنیر طعم دار با ویتامین E نوشیدنی میوه ای Big N
آب پنیر و آب میوه مانگو، با كشت بیفید و باكتر نوشیدنی میوه ای Mango-molke-mix
قابل دسترسی در فروشگاهها (با طعم هلو، سیب و …) نوشیدنی میوه ای Frucht-molke- (Heirler)
آب پنیر+ 15% آب میوه با 25% آب میوه (پرتقال، گلابی، سیب، موز، گریپ فروت، لیمو) نوشی

دنی میوه ای Frucht- molke- (Immensee)
سیب و پرتقال نوشیدنی میوه ای Kur-molke
آب پنیر با 10 نوع آب میوه و 10 ویتامین نوشیدنی طعم دار میوه ای Molke- frucht-nektar
آب پنیر +25% آب پرتقال گاز دار و نوع رژیمی Rivella
35% سرم آب پنیر بدون پروتئین + آب گاز دار و نوع رژیمی Sarelli fit
به مانند نوع Rivella نوشیدنی میوه ای
آب پنیر و 15% گریپ فروت و آب لیمو (استرالیا) نوشیدنی میوه ای Latella
50% كنسانتره میوه (پرتقال یا سیب) غنی شده با پروتین نوشیدنی میوه ای و طعم دار Nature
ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 18 تير 1396 | <-PostTime-> | نویسنده : علی | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

توجه : این پروژه فقط به صورت فایل Gis (جی آی اس) ارائه میگردد

دانلود شیپ فایل مرز شهرستان کوثر تحت pdf دارای 1 صفحه می باشد و دارای تنظیمات کامل در Gis می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ArcGis (آرک جی ای اس) دانلود شیپ فایل مرز شهرستان کوثر تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توضیحات:

نقشه ی مرز شهرستان کوثر( واقع در استان اردبیل). این شیپ فایل در محیط نرم افزار GIS قابل ویرایش و قابل نمایش می باشد.


در جدول توصیفی این شیپ فایل موارد زیر موجود است:

- نام شهرستان

- مرکز شهرستان

- مساحت شهرستان به کیلومتر

- محیط شهرستان به کیلومتر

- مساحت شهرستان به هکتار
دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 18 تير 1396 | <-PostTime-> | نویسنده : علی | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

دانلود ?پروژه وب تانگو web tan تحت pdf دارای 29 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود ?پروژه وب تانگو web tan تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود ?پروژه وب تانگو web tan تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود ?پروژه وب تانگو web tan تحت pdf :

همانطوری که می دانید امروزه اینترنت و وب جهانی نقش مهمی در علم و اقتصاد و خیلی از زمینه ها بازی می کند. پس تمام علوم و فرآیندهایی که منجر به بهبود و ارتقای اینترنت و کارکرد آن شوند. از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهند بود.
طراحی وب سایت که موضوع این مقاله می باشد به منزله بلوکمای ساختمانی و پایه اصلی اینترنت می باشند. پس به تبع موارد گفته شده هر دستاوردی که باعث تسهیل این فرآیند شود. از اهمیت برخورداراست.
در این مقاله ما در مورد پروژه ای به نام web tango صحبت می کنیم. که با استفاده از مقیاس های کمی جنبه های اطلاعاتی حرکتی و گرافیکی یک وب سایت، قصد دارد به طراحان غیر حرفه ای جهت بهبود سایتهایشان کمک کند.
چیزی که کار ما را از بیشتر کارهای دیگر برجسته می سازد. این است که این ابزار بر پایه مقیاس های مشتق شده تجربی است که روی هزاران صفحه وب محاسبه شده است.
امید است که این مقاله رهنمودی باشد به سمت بالا بردن سطح علمی شما سروران.
فصل اول
مقدمه
وب سایتهایی که ضعیف طراحی شده اند می توانند منجر به از دست دادن تولید و درآمد شوند. بنابراین این سوال که چطور طراحی وب سایتهای اطلاعاتی را بهبود بخشیم، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. گرچه اکثر وب سایتهای برجسته توسط شرکت های حرفه ای طراحی، ایجاد شده اند، اما خیلی از سایت های کوچکتر توسط افرادی با تجربه کمی از طراحی یا تعلیم ساخته می شوند. در نتیجه، وب سایتهایی با دسترسی عمومی مانند آنهایی که متعلق به حرفه های کوچک و بدون سود هستند، اغلب قابلیت استفاده با استاندارد ضعیف را دارند.
چه چیز باعث طراحی یک وب سایت با کیفیت بالا می شود؟ اگرچه کتابهای راهنمای طراحی وب موجود هستند، اما یک شکاف بزرگی بین یک چیز اکتشافی مانند ثابت کردن این رابطه و اجرای این نظر وجود دارد. بعلاوه، راهنماها مغایرت ایجاد می کنند، و نظر مشابهی را برای تمام انواع وب سایتها، بدون توجه به هدف و منظورشان ارائه می دهند. بالاخره راهنماها احتیاج به مطالعه دقیق دارند و ممکن است برای طراح گاهگاهی آشنا نباشند.
به عنوان قسمتی از پروژه web Tango، ما روش های اتوماتیکی را برای کمک به طراحان برای بهبود سایتهایشان جستجو می کنیم. هدف ما ایجاد یک وسیله موثر است که به دور کردن سازندگان وب سایتها از طراحی بد، و هدایت آنها به سمت طراحی های بهتر کمک کند. یک ابزار چک کننده کیفیت مشابه چک کننده گرامر در یک فرایند کلمه ای است چیزی که کار ما را از بیشتر کارهای دیگر، مشخص و برجسته می سازد این است که این ابزار بر پایه مقیاسهای مشتق شده تجربی است که روی هزاران صفحه وب محاسبه شده است. ما این مقیاسها را که جنبه های اطلاعاتی حرکتی و گرافیکی یک وب سایت را مشخص می کند به نمودارهایی برای انواع مختلفی از سایتها تبدیل کردیم. طرح مقدماتی ما چک کردن ابزاری است که از این نمودارها برای ارزیابی طراحی های وب سایتها استفاده می کند، نسخه های بعدی همچنین، بهبودها و اصلاحات طراحی را ارائه می دهند.
بسیاری از این ابزارهای نرم افزاری که در این مقاله توصیف شده اند به صورت online در webtango . berkeley. Edu موجود می باشد.
فصل دوم
صفحه وب و اندازه های سایت
سطح ظاهری یک وب سایت، ترکیب پیچیده ای از متون، پیوندها ، عناصر گرافیکی و جنبه های دیگر است که روی کیفیت کلی سایت تاثیر می گذارد. بنابراین، طراحی وب سایت مستلزم مجموعه وسیعی از فعالیت ها برای مشخص کردن این جنبه های گوناگون است.
طراحی اطلاعاتی: روی تشخیص و گروه بندی موضوعات و بهبود عناوین دسته بندی به منظور انعکاس ساختمان اطلاعاتی سایت متمرکز است.
طراحی حرکتی: روی بهبود مکانیزم ها (مانند پیوندها و نوارهای حرکتی) به منظور تسهیل رابطه و تاثیر متقابل با ساختمان اطلاعاتی تاکید می کند.
طراحی گرافیکی: روی ارائه بصری تاکید دارد.
طراحی تجربی: شامل تمام این سه دسته بندی به علاوه خاصیت هایی که روی کل تجربه کاربر تاثیر می گذارد، می شود.
تمام این ترکیبات طراحی مستلزم برخی تحقیق ها و تحلیل ها است که درون وظایفی که کاربران احتمال می رود بر عهده بگیرند، گنجانده می شود.
طراحی اطلاعاتی، حرکتی، گرافیکی و تجربی می تواند به علاوه به جنبه های شرح داده شده در شکل 1-2 اشاره کند. سطوح پایینی مطابق با طراحی اطلاعاتی، حرکتی، و گرافیکی (برای مثال عناصر نوشتاری وتنظیماتی، طراحی اطلاعاتی را منعکس می کنند)، سطوح بالایی مطابق است با طراحی تجربی.
شکل نشان می دهد که عناصر نوشتاری، ارتباطی و گرافیکی، بلوک های ساختمانی سطوح وب هستند. جنبه ها روی سطح بعدی تنظیمات این بلوکهای ساختمانی را مشخص می کند و سطح بعدی، تنظیمات صفحه را مشخص می کند. دو سطح بالایی، کار صفحه و معماری سایت را مشخص می کند. (استحکام و ثبات صفحه، پهنا، عمق و غیره).

دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 18 تير 1396 | <-PostTime-> | نویسنده : علی | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

دانلود پروژه کردناسیون شیمی تحت pdf دارای 96 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود پروژه کردناسیون شیمی تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود پروژه کردناسیون شیمی تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود پروژه کردناسیون شیمی تحت pdf :

دانلود پروژه کردناسیون شیمی تحت pdf

این محصول در قالب فایل word و در 96 صفحه تهیه و تنظیم شده است.


توجه :

شما می توانید با خرید این محصول فایل ' قلق های پایان نامه نویسی (از عنوان تا دفاع)' را به عنوان هدیه دریافت نمایید.


عناوین :
چکیده
كالیكسـارنها
تاریخچه
جداسازی و تخلیص
نقطه ذوب
ماورای بنفش
طیف جرمی
مطالعه تئوریك بر روی كنفورماسیون كالیكسارن
كنفورماسیون كالیكسارنها در محلول
سنتزكالیكس(4)آرن
سنتز یك مرحله ای در محیط اسیدی
سنتز یك مرحله ای در محیط بازی
سنتز كالیكسارنهای غیرمتقارن و كایرال
مشتق سازی
مشتق سازی از موضع بالا
واكنش هالوژن دار كردن
واكنش نیتراسیون
واكنش اكسیداسیون
اكسیداسیون گروه متیلن
مشتق سازی از موضع پائین
واكنش استری كردن
کاربرد ترکیبات کالیکسارن
تشكیل كمپلكس در كالیكسارنها
تاثیر كنفورماسیون روی خواص كمپلكس كنندگی و یون دوستی كالیكس(4)آرن
دخالت حلال در مكانیسم واكنشها
حلالهای قطبی و یونی كننده مانند آب،اتانول و متیل سولفوكسید: DMSO
حلالهای غیر قطبی مانند بنزن، تتراكلرید كربن و كلروفرم
سینتیك و مكانیسم واكنشهای تركیبهای كوئوردیناسیون
عاملهای موثر بر سرعت واكنشها
روشهای اندازه گیری سرعت واكنش كمپلكسها
روش ایستا « استاتیك»
روش آمیختن سرعت یا جاری كردن
روش بازگشت به حالت تعادل
طیف سنجی فرابنفش و مرئی
قانون بیرلامبرت
طیف جذبی و جهشهای الكترونی
طیف جذبی انتقال بار
فصل سوم بخش تجربی
روش تحقیق
مواد شیمیایی
وسایل و تجهیزات مورد استفاده
دستگاه UV-Vis، Camspec
روش تهیه محلولها
روش کار
فصل چهارم بحث و نتیجه گیری
بحث و نتیجه گیری
پیوست طیفهای HNMR، CNMR و IR
مراجع


دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 18 تير 1396 | <-PostTime-> | نویسنده : علی | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

توجه : این پروژه فقط به صورت فایل (با پسوند) zip ارائه میگردد

دانلود آمار معاملات و متغیرهای مالی شرکت ایران تایر در سال 80 تحت pdf این فایل شامل آمار معاملات روزانه شرکت ایران تایر در سال 80 بوده و شامل بخشهای نوسان، نسبت قیمت به سود، سود هر سهم،بالاترین و پایین ترین قیمت، حجم سهام و ارزش بازاری می باشد


دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 18 تير 1396 | <-PostTime-> | نویسنده : علی | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

توجه : این فایل به صورت فایل power point (پاور پوینت) ارائه میگردد

دانلود پاورپوینت (اسلاید) مدیریت استراتژیک آدیداس تحت pdf دارای 30 اسلاید می باشد و دارای تنظیمات کامل در Power Point می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل پاور پوینت دانلود پاورپوینت (اسلاید) مدیریت استراتژیک آدیداس تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل مي باشد و در فايل اصلي دانلود پاورپوینت (اسلاید) مدیریت استراتژیک آدیداس تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود پاورپوینت (اسلاید) مدیریت استراتژیک آدیداس تحت pdf :

توضیحات:

پاورپوینت (اسلاید) ارائه کلاسی رشته مدیریت با موضوع بررسی مدیریت استراتژیک شرکت آدیداس (Adidas)، در حجم 30 اسلاید، همراه با تصاویر و توضیحات، بر اساس گزارش سال 2012.


بخشی از متن:

در سال 1920 دو برادر به نام های آدولف و رودولف داسلر در شهر «هرزوگن راخ» در نزدیكی نورنبرگ كارخانه برادران داسلر را تاسیس كردند. پس از استقبال خوب و شناخته شدن محصولات او، آدولف به فكر ثبت شركت و پیدا كردن نامی برای محصولات خود افتاد. چون خانواده و دوستان، او را آدی صدا میزدند او از کلمه آدی و 3 حرف از نام فامیلی خود استفاده کرد و نام آدیداس را برای شرکت و محصولات خود برگزید. چندی بعد او به فكر گسترش شركت خود افتاد و محصولات خود را فقط به ارایه كفش ورزشی محدود نكرد. لباس ها و گرمكن های ورزشی نیز به محصولات آدیداس اضافه شدند. سپس آدیداس تجهیزات ورزشی مانند توپ و راکت را نیز تولید کرد.


دانلود پاورپوینت (اسلاید) مدیریت استراتژیک آدیداس تحت pdf
فهرست مطالب:

تاریخچه ی آدیداس

حوزه فعالیت آدیداس

محصولات آدیداس

مدیر عاملان آدیداس

امور مالی آدیداس

زیرمجموعه ها و شرکای تجاری آدیداس

جایگاه مردم در آدیداس

چشم انداز آدیداس

بیانیه ماموریت آدیداس

استراتژیهای آدیداس

ماتریس BCG شرکت آدیداس

ماتریس EFE شرکت آدیداس

ماتریس IFE شرکت آدیداس

ماتریس CPM شرکت آدیداس

ماتریس SWOT شرکت آدیداس

اثر بحران اقتصادی بر فعالیتهای آدیداسدانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 18 تير 1396 | <-PostTime-> | نویسنده : علی | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله صنعت گردشگري تحت pdf دارای 85 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله صنعت گردشگري تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله صنعت گردشگري تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله صنعت گردشگري تحت pdf :

گردشگر کسی است که به منظوری غیر ازکار و کسب درآمد برای مدتی بیش از یک شب و کمتر از یکسال به سرزمنین جز اقامت گاه خود وارد می شود و در آن اوقات را سپری می کند و صنعت گردشگری آمیزه ای از فعالیت های گوناگون از حمل و نقل و تغذیه تا اقامت و مدیریت رویدادها است که در جهت خدمت رسانی به گردشگران، به صورت زنجیره ای بهم پیوسته ایفای نقش می کنند. براساس تعریف بازدیدکنندگان یک روزه و تفرجگران نیز در تعریف گردشگر وارد شده اند. گردشگری( توریسم) عبارتی است که کلیه فعالیت هایی که گردشگران در هنگام سفر انجام می دهن و به ایشان مرتبط می شود را دربرمی گیرد و این می تواند شامل؛ برنامه ریزی برای سفر، جابجایی میان مبدأ و مقصد، اقامتگاه و نظایر آن باشد.
این تعریف شامل چهار مرحله از رفتار مصرف کننده است که گاه با یکدیگر هم پوشانی دارند.
1- فعالیت های قبل از سفر که شامل کسب اطلاعات در مرحله پیش از سفر ازمنابع گوناگون از جمله دوستان و خانواده، بروشورهای گردشگری، و نظایر آن، ذخیره جا برای سفر در اسباب حمل و نقل واقامتگاه یا بطور کلی برنامه و بسته سفر، و بالاخره آماده شدن برای سفر است.

دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,


برای دریافت اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله بررسي عوامل سازماني مؤثر بر اخلاق كار در سازمانهاي دولتي تحت pdf دارای 20 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله بررسي عوامل سازماني مؤثر بر اخلاق كار در سازمانهاي دولتي تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله بررسي عوامل سازماني مؤثر بر اخلاق كار در سازمانهاي دولتي تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله بررسي عوامل سازماني مؤثر بر اخلاق كار در سازمانهاي دولتي تحت pdf :

مقدمه:

موضوع اخلاق و اخلاقیات از بدو تولد بشر تا این زمان كه عصر تكنولوژی و اطلاعات می‌باشد مطرح بوده است و مسئله‌ای نیست كه بتوان آنرا در زندگی اجتماعی و زندگی سازمانی نادیده گرفت.

اهمیت این مسئله امروزه بیشتر شده است بویژه درخصوص سازمانها كه ملزم هستند خود را علاوه بر پاسخگو بودن در قبال اعضای سازمان و افراد ذینفعش، در قبال جامعه نیز پاسخگو بدانند و به همین خاطر بحث مسئولیتهای اجتماعی و سازمان و استاندارهای جهانبینی اصول اخلاقی – انسانی در اكثر دنیا بسیار مهم می‌باشد.

این تحقیق حاوی یك بررسی اجمالی از اخلاق كار، بحث تاریخی از مفهوم اخلاق كار و سپس بررسی نظریه‌های مدیریتی، روانشناختی و جامعه‌شناسی درباره اخلاق كار است.

هدف از این تحقیق بررسی عوامل سازمانی مؤثر بر اخلاق كار در سازمانهای دولتی به منظور بالا بردن اخلاق كار و اصلاح فرهنگ و ارزشهای رایج در جامعه در ارتباط با كار می‌باشد.

 

اهمیت و ضرورت بررسی موضوع:

در دو سال اخیر بسیاری از مسئولین تأكید فراوانی بر تقویت وجدان كار در میان افراد جامعه داشته‌اند تا حدی كه یكی از پیام‌های نوروزی مقام معظم رهبری به این امر اختصاص یافت از سوی دیگر مسئولین كشور نیز به تناوب به لزوم گسترش فرهنگ كار و تولید و شناخت عوامل خروج از كم كاری و بی‌علاقگی نسبت به كار تأكید نموده‌اند. در پیام رئیس‌جمهور به اولین سمینار تكامل فرهنگ كار در سال 75 نیز به ضرورت بازنگری در فرهنگ كار در جامعه ایران در راستای برنامه توسعه اقتصادی اجتماعی كشور تأكید شده است. در قسمتی از پیام رئیس‌جمهور به این سمینار آمده است «اهتمام دستگاههای فرهنگ‌ساز جامعه در زدودن سنتهای غلط و اصلاح و گسترش احترام و ارزش كار و توجه مردم به كار و تلاش، تأثیر شایسته‌ای خواهد داشت.

در بررسیهای به عمل آمده میزان بهره‌وری در كشور بنا به نظر اكثر كارشناسان اقتصادی پایین است و لازم است فقدان فرهنگ و اخلاق كار مناسب در جامعه به عنوان یك معضل اقتصادی، اجتماعی تلقی گردد و برای شناسایی بهتر وضع موجود از نظر فرهنگ و اخلاق كار و عوامل مؤثر بر آن مطالعات و بررسی‌ها چه به صورت تحقیق و چه به صورت گفتگو در میان اندیشمندان انجام گیرد.

 

طرح مسأله:

به نظر می‌رسد در شرایط فعلی ایران، روحیه اخلاق كار در میان مردم ضعیف می‌باشد و افراد بویژه در محیط كار از زیر كار شانه خالی می‌نمایند و یا دچار كم‌كاری شدید هستند. از سوی دیگر بنظر می‌رسد در جامعه گرایش به مشاغل كاذب و یا مشاغلی كه بدون زحمت و یا با اندك تلاش و كار درآمدهای كلان دارند زیاد است.

درواقع نوعی گریز از كار سخت در میان مردم وجود دارد. این تلقی منفی از كار تقریباً به اندیشه بسیاری از رهبران جامعه و اندیشمندان اقتصادی، اجتماعی سایه افكنده است و به هیچ وجه با فرهنگ منفی و متعالی اسلامی و مقتضیات و آرمانهای انقلابی هماهنگی ندارد.

آنچه به صورت رسمی منتشر شده نشان می‌دهد كه در ایران كار مفید هفتگی برای صنایع 6 تا 9 ساعت است و به گفته یكی از نمایندگان مجلس این مدت در ادارات دولتی 20 دقیقه تا 7 ساعت كار رسمی اداری است.

پرهیز از كارهای سنگین و بدنی، روی‌آوردن به مشاغل كاذب، علاقه‌مندی عمومی به كارهای خدماتی و واسطه‌گری، بی‌رغبتی نسبت به كارهای تولیدی، نشان ندادن جدیت و صداقت لازم در كار و انجام وظایف از نكات دردآور و تأسف‌باری است كه چهره جامعه را به گونه نامطلوبی معرفی می‌كند.

اخلاق كار در این بررسی از طریق یك شاخص 21 گزینه‌ای كه در چهار گروه طبقه‌بندی شده مورد سنجش قرار گرفته است.

چهار ویژگی عبارتند از: 1- دلبستگی و علاقه به كار 2- جدیت در كار 3- روابط انسانی در محل كار 4- روح جمعی و مشاركت در كار

سپس درخصوص هریك از چهار ویژگی كلی 5 تا 6 خصوصیت قابل اندازه‌گیری درنظر گرفته شده و به صورت سؤال مطرح گردیده است.

 

هدف تحقیق:

هدف این تحقیق بررسی عوامل سازمانی مؤثر بر اخلاق كار در سازمانهای دولتی به منظور بالا بردن اخلاق كار و اصلاح فرهنگ و ارزشهای رایج جامعه در ارتباط با كار می‌باشد. در این تحقیق بر آن هستیم تا اهمیت این عوامل را به سازمانها نشان دهیم تا بتوانند با مدنظر قرار دادن این عوامل در سازمانهایشان ضمانتی برای اجرای قوانین و دستورالعملهایشان در اختیار داشته باشند. زیرا اخلاق ضامن اجرای قوانین و تقویت كننده و پرورش‌دهنده بعد معنوی انسانهاست.

 

فرضیات تحقیق:

تحقیق حاضر در برگیرنده چهار فرضیه است كه عبارتند از:

1- كیفیت اعمال مدیریت سازمان از عوامل مؤثر بر اخلاق كاركنان در سازمان است كه این فرضیه خود موارد ذیل را دربر می‌گیرد.

الف) سهیم نمودن كاركنان در تصمیم‌گیری            ب) دادن آزادی عمل به كاركنان

ج) نوع برخورد مدیریت با كاركنان

2- محیط و فضای عینی سازمان از عوامل مؤثر بر اخلاق كار كاركنان است كه این فرضیه شامل موارد زیر است:

الف) سروصدای محل كار               ب) نور محل كار         ج) وضع تهویه هوا و تناسب گرما و سرمای محل كار            ت) امنیت جانی در محیط كار            
ث) سرویسهای نظافت و بهداشت در محل كار

3- نظام ارزشیابی عملكرد سازمان از عوامل مؤثر بر اخلاق كار كاركنان است كه این فرضیه شامل موارد زیر است:

الف) ارتقای شغلی ب) پاداش و تشویق و تنبیه   ج) مبنای ترفیعات و تشویقات

4- مشخصات فردی كاركنان سازمان از عوامل مؤثر اخلاق كاری آنان است. این فرضیه نیز بنوبه خود موارد ذیل را دربر می‌گیرد.

الف) تأثیر جنسیت به اخلاق كار      ب) تأثیر وضع تأهل بر اخلاق كار

پ) تأثیر بیماری بر اخلاق كار        ت) تأثیر انگیزه و نگرش فرد نسبت به اخلاق كار

 

متغیرهای تحقیق:

در این بررسی اخلاق كار متغیر وابسته و عوامل سازمانی كه بر اخلاق كار تأثیر می‌گذارند متغیرهای مستقل هستند. در این بررسی عوامل سازمانی كه به اخلاق كار تأثیر می‌گذارند در چهار مقوله طبقه‌بندی شده‌اند:

1- كیفیت اعمال مدیریت سازمان كه شامل سهیم نمودن كاركنان در تصمیم‌گیری، دادن آزادی عمل در كار و نوع برخورد مدیریت با كاركنان است.

2- محیط و فضای عینی سازمان كه در پنج مقوله طبقه‌بندی شده‌اند شامل سروصدای محیط كار، نور محل كار، وضع تهویه و تناسب گرما و سرمای محل كار، امنیت جانی در محل كار و سرویسهای نظافت و بهداشت در محل كار می‌باشد.

3- نظام ارزشیابی كه شامل ارتقای شغلی، پاداش، تشویق، تنبیه و بنای ترفیعات و تشویقات می‌باشد.

4- مشخصات فردی كاركنان كه شامل سن، جنسیت، وضع تأهل و سلامتی جسمی است.

 

تعریف اصطلاحات و واژه‌ها:

كار: از نظر لغوی عبارت است از شغل كه در ایران باستان به شكل Kar و Karya آمده است. (فرهنگ معین)

كار از نظر فیزیكی: تغییر شكل یافتن كار توسط یك مجموعه ارزشی را گویند.

تعهد سازمانی: ویلیامسون و اندرسون تعهد را شدت گسترش مشاركت فرد در سازمان، احساس تعلق به شغل و سازمان و احساس هویت تعریف كرده‌اند.

مسئولیت: تعهدی است از سوی فردی نسبت به انجام كاری (یا رسیدگی به اینكه دیگران چگونه آن كار را انجام می‌دهند.)

مسئولیت اخلاقی: داشتن ملاكها، اعتقادات یا ایده‌آل‌هایی كه یك فرد یا گروه با جامعه بر مبنای آن عمل می‌كند.

مسئولیت اجتماعی: تعهد تصمیم‌گیرندگان برای اقداماتی است كه بطور كلی علاوه بر تأمین منافع خودشان موجبات بهبود و رفاه جامعه را نیز فراهم می‌آورند.

مفهوم اخلاق: اخلاق جمع خلق، به معنی خوبیهاست. از نظر اصطلاحی تعاریف مختلفی از اخلاق شده است. مثلاً ابوعلی در كتاب تهذیب‌الاخلاق و تطهیر‌الاعراق می‌گوید: خلق حالی است برای جان انسانی كه او را برای فكر و تأمل بسوی كارهایی بر می‌انگیزد. پس حال را دو نوع تقسیم می‌كنند:

1- حالتی كه طبیعی است و از اصل نراج ناشی شده است.

2- حالتی كه به واسطه عادت و تمرین بدست می‌آید و چه بسا مبدأ آن فكر می‌باشد. سپس بطور متوالی استمرار بر آن پیدا می‌شود تا ملكه و خلق گردد.

یا علامه طباطبائی معتقد است: انسان با نیروهای خود می‌تواند خیر و شر و نفع و ضرر واقعی را بسنجند.

اخلاقیات: عبارت است از شیوه برخورد با خوب و بد با تعهدات ارزشی، اقتصادی و اخلاقی فرد در جامعه

اخلاقیات نشان‌دهنده بینش انسان درباره جهان و آدمیان است و عدالت و انصاف از جمله مفاهیمی است كه براساس همین بینش تعریف و تبیین می‌شود.

 

نظریه‌های جامعه شناختی درباره اخلاق:

الف) اخلاق كار در نظریه‌های كاركردگرایی:

در جامعه‌شناسی اگرچه كار در سطح فردی وسیله‌ای برای تأمین یكی از نیازهای اساسی انسان یعنی معاش است، لیكن در سطح اجتماعی كار یكی از اشكال عمل اجتماعی انسان محسوب می‌شود. در این سطح كار یكی از نهادهای اصلی نظام اقتصادی است.

از منظر پارسونز كار یكی از سه نهاد اصلی شكل‌گیری و دوام نظام اقتصادی است كه خصوصاً در عصر حاضر از سایر نهادهای اجتماعی تمایز بیشتری یافته و بطور مؤثر بر كل نظام اجتماعی و تغییر و تحولات آن تأثیرگذار است.

با این وصف، پرواضح است كه بر كار انسان در هر جامعه‌ای مجموعه‌ای از ارزشها و هنجارهای اجتماعی حكم فرماست و همانگونه كه كلیه رفتارهای انسان (به استثنای رفتاری شرطی) در قالب الگویی سازمان یافته از ارزشها و هنجارهای اجتماعی انجام می‌گیرد و معنا می‌یابد، كار نیز به عنوان یكی از اشكال رفتار انسان از این قاعده مستثنی نیست. به عبارت دیگر كلیه رفتارهای انسان از جمله كار از بدو تولد تا مرگ تحت تأثیر ارزشها و هنجارهای اجتماعی جامعه‌ای است كه او در آن تولد یافته و در آن می‌زیید.

می‌توان گفت: كار در هر جامعه‌ای ارزشهای خاص خود را دارد. همچنین نگرش افراد به كار و هدف یا اهدافی كه برای آن درنظر می‌گیرد. و هم از آموزه‌هایی است كه در فرایند اجتماعی شدن فرد در نهادهای مربوطه به فرد انتقال یافته است. این آموزه‌ها نیز در یك جامعه می‌تواند خاص یا عام باشد. یكسری آموزه‌ها و سطح یك جامعه جنبه عمومی دارند و تقریباً كلیه افراد جامعه به‌طور مشترك تحت تأثیر آنها هستند و بخشی از آموزه‌ها نیز اختصاص به طبقه یا قشر یا گروههای خاصی از افراد هم دارند.

 

ب) اخلاق كار، ماركس و از خودبیگانگی:

بیگانگی در محور اقتصادی و اجتماعی وجود دارد. از خودبیگانگی و ماركس در محل كار بشتر اهمیت دارد زیرا كه انسان به عقیده او گذشته از هر چیز دیگر یك انسان سازنده است. در نظر ماركس دولت نهادی تلقی می‌شود كه انسانها همه آزادی انسانی خود را در فرایند تاریخی در گرو او می‌گذارند و بنابراین اسنان در نهادی گرفتار شده است كه خود تولید كرده است.

از نظر ماركس از خودبیگانگی دارای 4 بعد اصلی است:

1- در جامعه سرمایه‌داری، كارگران از محصولات تولید شده توسط خود جدا هستند. كارگران بجای توجه به نیازهای خود، برای دیگران كالا تولید می‌كنند.

2- به دلیل تقسیم كار وظایف كاری به صورت كسل‌كننده، بی‌معنی و ناقص و بی‌پاداش در می‌آید. كار به جای هدف به وسیله تبدیل می‌شود.

3- در روابط بازار، اجباراً افراد در مقابل هم قرار می‌گیرند و بجای روابطی براساس شأن انسانی، روابطی بر مبنای كارفرما و كارگر شكل می‌گیرد.

4- افراد بیشتر از هم نوعان خود بیگانه می‌شوند، زیرا كار بدی به صورت شغلی در می‌آید كه نه اخلاق است و نه احتیاج به نظر دارد.

 

مروری بر نظریه‌های مدیریت درباره اخلاق كار

مدیریت به یك معنی یك رشته بین رشته‌ای است كه آنرا به عنوان علم و هنر درآورده است.

بطور كلی مدیریت به عنوان تولید بهره‌وری، اخلاق و فرهنگ كار كنترل‌كننده و فعال‌كننده وجدان كاری، سه دوره مهم تاریخ خود را طی كرده است.

1- مدیریت سنتی مبتنی بر اقتدار اجرایی و برنامه‌ریزی مدیر و اطلاعات بی‌چون و چرای عوامل كار (كاركنان و كارگران)

2- مدیریت علمی كه در سالهای 1900 اشاعه یافت و تا جنگ جهانی دوم ادامه پیدا كرد و در سالهای بعد از جنگ جهانی دوم، دیگر ناكافی به نظر می‌رسید.

3- مدیریت مبتنی بر روابط انسانی و مدیریت مشاركتی و نظریه‌های مدیریتی بسیار متنوع و غنی كه بعد از دهه 50 رایج گردیدند.

 

خصایص مدیران در ارتباط با اخلاق كار

1- ایجاد و توسعه بشر مناسب جهت بالقوه‌سازی منابع انسانی به عنوان حیاتی‌ترین عنصر سازمان از طریق برقراری احترام و اعتماد متقابل میان افراد و هویت دادن به افراد و معنی‌دار كردن شغلها و اعطای استقلال نسبی در وظیفه‌ شغلی به كاركنان

2- انتصاب مدیران شایسته

3- توسعه فرهنگ سازمانی از طریق اعتلای وجدان كاری و فرهنگ كار تشویق نوآوری و خلاقیت و نهادینه كردن مفهوم همكاری و اجرای كار گروهی

 

مدیریت و كیفیت زندگی كاری

یكی از طریق ایجاد رضایت شغلی كاركنان فراهم آوردن محیط كار مثبت است اصطلاح كیفیت زندگی كاری، در رفتار سازمانی به عنوان یك كیفیت كاری تجارت بشر در محیط كار حائز اهمیت است. این مفهوم بیان‌گر یك نحوه تفكر درباره افراد به كارشان و سازمان است. تعهد واقعی به كیفیت زندگی كاری مخصوصاً از روی شاخص‌های عملكرد مدیریتی مشاركت، اعتماد، تقویت و پاسخگویی معلوم می‌گردد.

 

نقش مدیریت مشاركتی و افزایش اخلاق كار و بهره‌وری

مدیریت مشاركتی را باید به عنوان یك فرایند تعاونی شناخت كه براساس آن مدیریت و كاركنان برای به اجرا درآوردن یك هدف مشترك با یكدیگر كار می‌كنند. ژاپنی‌ها به راهبرد عملی برای كار گروهی و مشاركت كارگران در كار جمعی و مشاركت در بازار جهانی كه تسلط بر آن به آگاهیهای فنی جدید و افزایش اعتماد به نفس كارگران نیازمند است، اهمیت می‌دهند، زیرا این راهبرد عملی موجب احساس شأن و حسن كنترل بیشتر بر زندگی فردی پدید آورده خلاقیت در آنهاست.

 

مروری بر نظریه‌های روانشناختی و رفتاری درباره اخلاق كار

هرچند بسیاری از مفاهیم مورد بررسی در سطح تحلیل فردی، مستقیماً با سطح مدیریت سازمان و فرهنگ و نظام اجتماعی سروكار دارند. اما تا حدی می‌توان عوامل را شناسایی كرد كه بر وجدان كاری و اخلاق كار در سطح فردی مؤثر و در همان سطح قابل تحلیل هستند.


دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 18 تير 1396 | <-PostTime-> | نویسنده : علی | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

دانلود بررسی تاثیر توسعه منابع انسانی بر مدیریت کیفیت تحت pdf دارای 203 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود بررسی تاثیر توسعه منابع انسانی بر مدیریت کیفیت تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود بررسی تاثیر توسعه منابع انسانی بر مدیریت کیفیت تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود بررسی تاثیر توسعه منابع انسانی بر مدیریت کیفیت تحت pdf :

مدیریت منابع انسانی رویکردی جامع به مدیریت استراتژیک منابع کلیدی سازمان یعنی منابع انسانی است. مدیریت منابع انسانی نه تنها رویکردی از روی سودآوری به مدیریت کارکنان است بلکه رویکردی ویژه به روابط کارکنان با تأکید بر تعهد و دو طرفه بودن ارتباط دارد.

در این پژوهش از یک پرسشنامه استاندارد از کتاب پژوهشنامه مدیریت جلد 9 استفاده کرده ایم که مورد تأیید مشاور آماری پژوهش نیز قرار گرفته است. همچنین در این پژوهش ضمن ارائه جداول و نمودارها در آمار استنباطی از ضریب همبستگی اسپیرمن استفاده کرده ایم که ضمن تعیین وجود یا عدم رابطه بین متغیرها، شدت رابطه را نیز نشان می­دهد. در این پژوهش به بررسی تاثیر توسعه منابع انسانی بر مدیریت كیفیت پرداخته شده است.

دانلود بررسی تاثیر توسعه منابع انسانی بر مدیریت کیفیت تحت pdf
فهرست مطالب

چكیده1

فصل اول: طرح تحقیق18

-1-1مقدمه:18

-2-1بیان مسئله:19

-3-1معیارهای الگوی تعالی مدیریت کیفیت:22

-4-1اهمیت وضرورت موضوع:26

-5-1هدف کلی:28

-6-1اهداف جزئی:28

-7-1 فرضیات تحقیق:28

-8-1تعریف مفاهیم و اصطلاحات:28

فصل دوم :ادبیات تحقیق37

-1-2مقدمه:37

-2-2مفهوم مدیریت کیفیت:39

-1-2-2رضایتمندی مشتری:43

-2-2-2تعهد و رهبری مدیریت ارشد:43

-3-2-2برنامه44

-4-2-2مشارکت کارکنان45

-5-2-2توانمندسازی کارکنان47

-6-2-2کار گروهی47

-7-2-2آموزش وتوسعه منابع انسانی48

-8-2-2مشتری مداری:49

-3-2اصول مدیریت کیفیت:51

-4-2فعالیتهای مدیریت كیفیت:58

2-5- مبانی مدیریت کیفیت:59

2-7- متغیرهای داخلی یا سازمانی اثرگذار برکارکرد برنامه ریزی منابع انسانی:62

2-8- متغیرهای خارجی اثرگذار برکارکرد برنامه ریزی منابع انسانی:64

2-9-رویکردهای برنامه ریزی منابع انسانی:67

2-10- پیش بینی موجودی منابع انسانی:68

2-11- پیش بینی عرضه درونی منابع انسانی:68

2-12-پیش بینی عرضه بیرونی نیروی کار:69

2-13- الزامات اثربخشی برنامه ریزی منابع انسانی:73

2-14- مدیریت منابع انسانى و عملكرد مدیر پرسنل:78

2-15- اهداف مدیریت منابع انسانى:80

2-16- سطوح تجزیه و تحلیل درتوسعه ی منابع انسانی:80

2- 17- مدلهای توسعه منابع انسانی:82

2-17-1- مدلهای عقلایی توسعه ی منابع انسانی:83

2-17-2- مدلهای طبیعی توسعه ی منابع انسانی:83

2-17-3- توسعه ی منابع انسانی براساس نقاط مرجع استراتژیك:84

2-17-4- رویكرد باز و بسته به توسعه ی منابع انسانی:85

2-17-5- توسعه ی منابع انسانی مشتق شده از نیاز:88

2-17-6- توسعه ی منابع انسانی مشتق شده از فرصت:88

2-17-7- توسعه ی منابع انسانی مشتق شده از قابلیتها:88

2-17-8- مدل I-A توسعه ی منابع انسانی :89

2-18- هویت بخشی90

2-19- هم آهنگ سازی91

2-20- موفقیت91

2-21- انطباق92

2-22- وظایف مدیریت منابع انسانى در مدیریت کیفیت:93

2-22-1- برنامه ریزى نیروى انسانى، كارمندیابى و گزینش:94

2-22-2- آموزش و توسعه نیروى انسانى95

2-22-3- نظام جبران خدمات و انگیزه96

2-22-4- نظام ارزیابى عملكرد96

2-22-5- پرورش زندگى شغلى97

2-22-6- ایمنى و سلامتى روانى و جسمى97

2-22-7- بهبود ارتباطات منابع انسانى98

2-22-8- تحقیقات منابع انسانى99

2-23- اهمیت دانش مدیریت منابع انسانى بر مدیریت کیفیت:100

2-24- عوامل محیطى مؤثر بر مدیریت منابع انسانى:103

2-24-1- عوامل محیطى برون سازمانى103

2-24-2- عوامل محیطى درون سازمانى108

2-25- مدل مدیریت کیفیت :112

2-26- مفاهیم بنیادی:113

2-27- تعالی چیست ؟115

2-28- جوایز كیفیت و مدیریت كیفیت جامع116

2-29- تعالی سازمانی چیست ؟117

2-30- لازمه حركت در مسیر تعالی و سرآمدی117

2-31- ارزش ها و مفاهیم بنیادی:119

2-32- اصول پایه کیفیت:121

2-33- روشهای خود ارزیابی در مدل مدیریت کیفیت:123

2-34- ماموریت مدیریت کیفیت چیست؟124

فصل سوم:روش تحقیق129

3-1 مقدمه129

3-2 انواع روش تحقیق129

3-3 جامعه ی آماری و حجم نمونه130

3-4 ابزار جمع آوری اطلاعات130

3-5 سنجش روایی (اعتماد) و پایایی (اعتبار) شاخصها131

3-6 روشهای تجزیه و تحلیل آماری131

فصل چهارم : تجزیه و تحلیل اطلاعات134

4-1- مقدمه134

4-2- توصیف داده ها135

4-2-1- سن:136

4-2-2- تحصیلات:137

4-2-3- سابقه كار:138

4-3- فرضیه های پژوهش و تحلیل داده ها139

4-4- نتایج توصیفی:140

4-5- ارزیابی سطح توانمند سازی كاركنان توسط شركت160

4-6- سطح ارزیابی عملكرد كاركنان توسط شركت161

4-7- ارزیابی سطح ارتباطات سازمان163

4-8- ارزیابی سطح تمركز بر مشتری164

4-9- ارزیابی سطح توجه شركت به مدیریت كیفیت165

4-10- نتایج استنباطی166

4-11- نتایج استنباطی167

4-12- نتایج آزمون فرضیه ها170

فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری172

5-1- بحث و نتیجه گیری172

5-2- محدودیتهای پژوهش172

5-3- پیشنهادهایی برای پژوهشهای آینده172

منابع و مآخذ:175

ضمائم182

پرسشنامه182

جداول Spss183

دانلود بررسی تاثیر توسعه منابع انسانی بر مدیریت کیفیت تحت pdf
فهرست اشكال

شكل 2-1- مدل عقلایی توسعه منابع انسانی77

شكل 2-2- مدل طبیعی توسعه منابع انسانی78

شکل 2-3- رویکرد های مختلف به توسعه منابع انسانی81

دانلود بررسی تاثیر توسعه منابع انسانی بر مدیریت کیفیت تحت pdf
فهرست جداول

جدول 2-1: استراتژی های منابع انسانی79

جدول4-1: توزیع فراوانی و درصد کارکنان مورد مطالعه بر حسب جنسیت128

جدول4-2: توزیع فراوانی و درصد کارکنان مورد مطالعه بر حسب سن129

جدول4-3: توزیع فراوانی و درصد کارکنان مورد مطالعه بر حسب تحصیلات130

جدول4-4: توزیع فراوانی و درصد کارکنان مورد مطالعه بر حسب سابقه کار131

جدول 4-5 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 1133

جدول 4-6 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 2134

جدول 4-7 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 3135

جدول 4-8 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 4136

جدول 4-9 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 5137

جدول 4-10 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 6138

جدول 4-11 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 7139

جدول 4-12 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 8140

جدول 4-13 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 9141

جدول 4-14 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 10142

جدول 4-15 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 11143

جدول 4-16 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 12144

جدول 4-17 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 13145

جدول 4-18 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 14146

جدول 4-19 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 15147

جدول 4-20 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 16148

جدول 4-21 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 17149

جدول 4-22 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه18150

جدول 4-23 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 19151

جدول 4-24 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 20152

جدول4-25: ارزیابی سطح توانمندسازی کارکنان توسط شرکت153

جدول4-26: سطح ارزیابی عملکرد کارکنان توسط شرکت154

جدول4-27: ارزیابی سطح ارتباطات سازمانی156

جدول4-28: ارزیابی سطح تمرکز بر مشتری157

جدول4-29: ارزیابی سطح توجه شرکت به مدیریت کیفیت158

جدول4-30: خلاصه داده های ضریب همبستگی اسپیرمن برای فرضیه اول پژوهش159

جدول4-31: خلاصه داده های ضریب همبستگی اسپیرمن برای فرضیه اول پژوهش160

جدول4-32: خلاصه داده های ضریب همبستگی اسپیرمن برای فرضیه دوم پژوهش161

جدول4-33: خلاصه داده های ضریب همبستگی اسپیرمن برای فرضیه سوم پژوهش162

دانلود بررسی تاثیر توسعه منابع انسانی بر مدیریت کیفیت تحت pdf
فهرست نمودارها

نمودار4-1: توزیع فراوانی و درصد کارکنان مورد مطالعه بر حسب جنسیت128

نمودار4-2: توزیع فراوانی و درصد کارکنان مورد مطالعه بر حسب سن129

نمودار4-3: توزیع فراوانی و درصد کارکنان مورد مطالعه بر حسب تحصیلات130

نمودار4-4: توزیع فراوانی و درصد کارکنان مورد مطالعه بر حسب سابقه کار131

نمودار 4-5 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 1133

نمودار 4-6 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 2134

نمودار 4-7 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 3135

نمودار 4-8 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 4136

نمودار 4-9 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 5137

نمودار 4-10 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 6138

نمودار 4-11 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 7139

نمودار4-12 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 8140

نمودار4-13 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 9141

نمودار 4-14 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 10142

نمودار 4-15 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 11143

نمودار 4-16 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 12144

نمودار 4-17 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 13145

نمودار 4-18 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 14146

نمودار 4-19 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 15147

نمودار 4-20 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 16148

نمودار 4-21 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 17149

نمودار 4-22 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 18150

نمودار 4-23 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 19151

نمودار 4-24 : ارزیابی نظرات پاسخگویان نسبت به گویه 20152

نمودار4-25: ارزیابی سطح توانمندسازی کارکنان توسط شرکت153

نمودار4-26: سطح ارزیابی عملکرد کارکنان توسط شرکت154

نمودار4-27: ارزیابی سطح ارتباطات سازمانی156

نمودار4-28: ارزیابی سطح تمرکز بر مشتری157

نمودار4-29: ارزیابی سطح توجه شرکت به مدیریت کیفیت158


دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 18 تير 1396 | <-PostTime-> | نویسنده : علی | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

توجه : این فایل به صورت فایل power point (پاور پوینت) ارائه میگردد

دانلود پاورپوینت سرپرستی تیم ها , اردوها و کاروان های ورزش تحت pdf دارای 39 اسلاید می باشد و دارای تنظیمات کامل در Power Point می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل پاور پوینت دانلود پاورپوینت سرپرستی تیم ها , اردوها و کاروان های ورزش تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل مي باشد و در فايل اصلي دانلود پاورپوینت سرپرستی تیم ها , اردوها و کاروان های ورزش تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود پاورپوینت سرپرستی تیم ها , اردوها و کاروان های ورزش تحت pdf :

دانلود پاورپوینت سرپرستی تیم ها , اردوها و کاروان های ورزش تحت pdf در 39 اسلاید قابل ویرایش با فرمت pptxفصل اول

- تعاریفی از ورزش

- تعریف و ساختار تیم ورزشی

- ساختار باشگاه ورزشی


فصل دوم

- تعاریفی از مدیریت

- تعاریف صاحبنظران و اندیشمندان

- مدیریت ورزشی چیست

- تعریف سرپرستی

-تفاوت سرپرستی با مدیریت


فصل سوم

- ویژگی های شخصیتی سرپرست

- وظایف سرپرست تیم

- سرپرستی تیم های روستایی


فصل چهارم

- سرپرستی اردو های ورزشی

- زمانبندی اردوهای ورزشی

-وظایف سرپرست اردو

- سرپرستی کاروان های ورزشی

-وظایف سرپرست کاروان

...........................................

تعاریفی از ورزش

اشنایدر و اشیرایتزر (1998): ورزش را فعالیت های جسمی آدمی که تحت قوانین مدون انجام می گیرد تعریف کرده اند .

واندر زواگ (1988) : ورزش نوعی فعالیت جسمی رقابتی است که تجهیزات و امکانات ویژه ای با ابعاد زمانی و مکانی واحدی بهره می گیرد و تلاش برای کسب رکورد اهمیت بسیار چشمگیری دارد.

پیتر فیلدینگ و میلر: هر گونه فعالیت, تجربه , فعالیت های شرکت های تجاری در جهت ایجاد تناسب اندام , تفریح , فعالیت های قهرمانی یا اوقات فراغت

ورزش عبارت است از یک فعالیت رقابتی نهادینه شده که مستلزم

کاربرد نیروی جسمانی شدید و یا استفاده از مهارت های جسمانی

پیچیده به وسیله شرکت کنندگانی است که توسط عوامل درونی و

بیرونی تحریک می شوند .


تیم ورزشی:

تیم ورزشی عبارتست از یک مجموعه که برای دستیابی به

یک هدف واحد تلاش می نمایند

•ساختار یک تیم ورزشی :

1- سر مربی 2- مربی یا مربیان 3- مربی بدنساز

4- ماساژور 5- روانشناس 6- کارشناس تغذیه

7- فیزیو تراپ 8- پزشک 9- سرپرست 10 – تدارکات


دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,